Zdravé Vánoce, i když mlsáme?

Vánoce jsou příslibem hodování a pohody. Užívat si můžeme bez výčitek, ale hlídejme svá kila. Jde o to nepřibrat 5 či 7 kilo, ale jen 1až 2, protože se lépe shazuje.

Vánoce a s nimi spojené tradiční prosincové hody jsou hrozbou každé ženy honící se za vosím pasem. Všude totiž číhají nástrahy v podobě dobrého jídla, cukroví a pití. Oči pro pláč mají i ti, kteří se snaží volit zdravější alternativu stravování.

V polovině prosince zapomínáme na chmury a pečeme perníčky přesně tak, jak je dělávala naše babička. A koncem prosince se stůl prohýbá pod nánosem cukroví, bramborového salátu a smaženého kapra. V lednu pak však přicházejí výčitky a s ním i předsevzetí, že zhubneme, abychom na další Vánoce mohli bez obav znovu nabrat.

Málokdo se zřekne smažené ryby na stole, salátu a cukroví. Je ale třeba najít určitou rovnováhu a mít silnou vůli. Vychutnejte své oblíbené kousky v přiměřeném množství a nepřejídejte se. Dejte přednost cukroví z oříšků, sušeného ovoce či kvalitní čokolády.

Jezte střídmě. Nechte si klidně na jazyku rozplynout vosí hnízdo. Ale ne aby jich bylo dvacet. I během svátků dodržujte energeticky vyvážený jídelníček a jezte pravidelně. Nikdy se nesnažte vykompenzovat snězené sladkosti vynecháním oběda apod. Aby metabolismus správně fungoval, musí mít z čeho čerpat živiny. A ty mu dodáte pouze kvalitními potravinami. A pokud ty potraviny budou během Vánoc doplněné o jídlo, které máte normálně na seznamu zakázaných jídel, v malém množství se nic nestane.

Kapra nemusíte připravovat jen smaženého, ale můžete ho upéct v troubě, ugrilovat nebo připravit dušením, čímž docílíte snížení výrazného množství tuku v pokrmu. Tučnější majonézu v bramborovém salátu můžete nahradit bílým jogurtem vyšlehaným s pomazánkovým máslem nebo sýrem cottage. Kdo by se ale bez majonézy neobešel, může ji z poloviny nahradit bílým jogurtem.

Nepřehánějte to s alkoholem! Vánoční čas je spojen s rodinnými sešlostmi, večírky a chvílemi, kdy konzumace alkoholu bývá mnohdy vyšší. Nezapomínejte, že kalorická hodnota alkoholu není zanedbatelná, proto i zde je vhodné myslet na střídmost.

Nestresujte se.  Zdravý duch koresponduje se zdravým tělem. V první řadě se tedy nezaobírejte, co bude, pokud přiberete kilo či dvě. Vánoce jsou hlavně o chvílích klidu a cukrátka spolu s tradiční štědrovečerní večeří k nim v malé míře prostě patří.

Pokud budete mít dostatek pohybu, nemusíte mít obavy z nadbytečných kil. Jednoduše řečeno, čím více se budete hýbat, tím více si můžete dopřávat. Využijte dnů volna ke společným aktivitám s rodinou či přáteli. Ke spálení přebytečných kalorií postačí každodenní svižná alespoň hodinová procházka. Můžete si však naplánovat bruslení, lyžování, běžkování a spoustu dalších aktivit.

AUDIO: Pár rad nám řekl specialista na výživu RNDr. Pavel Suchánek a kuchařka Karolína Kamberská.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář