Odborníci oceňují třetí rozměr v laparoskopii u dospělých i dětí

Nové technologie vedou k větší bezpečnosti operace pro pacienta a většímu komfortu pro celý operační tým.

“Na naší Urologické klinice se provádějí laparoskopické operace u dospělých pacientů již 20 let,” říká přednosta Urologické kliniky VFN profesor Tomáš Hanuš a dodává: “jejich počet se neustále zvyšuje, doba operací se zkracuje a také spektrum prováděných výkonů je mnohem širší. Zahrnuje jak výkony rekonstrukční (např. pyeloplastika – plastika ledvinné pánvičky), tak ablační, a to pro benigní i maligní onemocnění. A některé výkony jsou prováděny již téměř výhradně laparoskopicky (např. adrenalektomie – odstranění nadledviny)”.


AUDIO: Laparoskopie je důležitou součástí urologie. K tomu už více poví přednosta Urologické kliniky VFN profesor Tomáš Hanuš.

Stoupá počet laparoskopických operací i u dětí s vývojovými anomáliemi močových cest. Provádí je tým vedený docentem Radimem Kočvarou. Ten dodává: „V letech 1993–2013 bylo provedeno téměř 900 laparoskopických výkonů u dětí od 8 měsíců do 18 let, z toho jen na ledvině 270 operací. 180 převážně nejmenších dětí bylo operováno pro nehmatné varle. U většiny ze 430 pacientů operovaných pro varikokélu byla použita originání technika laparoskopické mikrochirurgické operace.”

AUDIO: Docent Radim Kočvara z dětské urologie VFN laparoskopicky operuje i malá miminka. Odkdy je to možné? Poslouchejte.

Vedoucí lékař skupiny pro laparoskopii dospělých lékař Květoslav Novák doplňuje: „V současné době je nejčastějším výkonem tzv. radikální prostatektomie. Provádí se u pacientů s nádorem prostaty ohraničeným na tento orgán. Odstraňuje se při ní celá prostata i se semennými váčky a hrdlo močového měchýře je našito k močové trubici. Počet těchto pacientů stále narůstá, celkem jich máme provedeno více než 300, za rok 2013 bylo provedeno laparoskopických výkonů celkem 200.“

Zcela novou technologií, kterou vyzkoušela klinika jako první u nás je tzv. HD3D systém pro laparoskopii. Systém byl zakoupen Nadačním fondem Lucie. Technologie umožňuje lepší prokreslení detailů zobrazovaných struktur, což umožňuje rychlejší průběh operace s minimální krevní ztrátou, ale i snížení únavy očí vzhledem k minimalizaci chvění obrazu. Videoendoskop lze snadno ovládat a dobře zobrazit i struktury nepříznivě uložené.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář