Jak na pravidelný zánět močových cest

Přestože zánět močových cest nepatří mezi závažná onemocnění, představuje potíž, která se s oblibou opakovaně vrací. Díky včas zahájené léčbě většinou dochází během několika dnů k ústupu obtíží. Pokud však opakované záněty podceníte, hrozí, že přejdou do chronického stadia, kdy je léčba složitější. Náchylnější k zánětům močových cest jsou ženy, muži jimi trpí jen zřídka.

 

Správná léčba je základ

 

Počínající infekce se většinou projevuje pálením a řezáním při močení. Ti, kteří se již s tímto onemocněním setkali, většinou dokáží začínající infekci včas odhalit. V takových případech se často podaří zahnat příznaky bez pomoci lékaře. Naordinujte si pobyt v teple a zvýšený pitný režim, do kterého zařaďte urologické čaje. Vyplatí se mít po ruce i kapky z lichořeřišnice, která působí proti všem kmenům stafylokokových bakterií, které způsobují onemocnění močových cest a ledvin. Pokud však příznaky sílí, nebo se přidávají další, je třeba lékařskou pomoc vyhledat. Pokud se v lékařských testech ukáže, že jsou močové cesty bakteriemi napadeny, pomohou jedině antibiotika. Dochází-li k velmi častému opakování zánětu, je třeba zvolit specifickou a dlouhodobou léčbu nižšími dávkami antibiotik.

 

Hygiena, pitný režim a teplo na prvním místě

 

Základem úspěchu v boji s opakovanými infekcemi je dodržování správné hygieny, pravidelný pitný režim – alespoň 2,5 litrů tekutin denně, a ochrana intimních partií před prochladnutím. Správné očištění po vykonání potřeby je samozřejmostí. Nechráněný pohlavní styk a nedostatečné mytí riziko infekce zvyšuje. Pokud i přes dostatečnou hygienu pociťujete problémy po pohlavním styku, pomůže, když si těsně po styku dojdete na toaletu, čerstvá moč je totiž sterilní a odplaví potencionální bakterie. Významně účinkuje i používání vaginálního krému. Nesedávejte chladnější povrchy, a dbejte na dostatečně teplé oblečení. Dále je důležité pravidelné vyprazdňování. Moč, která se delší dobu v měchýři hromadí, představuje pro množení bakterií příznivé prostředí. Vhodné spodní prádlo sehraje také svou roli, mělo by být nejlépe bavlněné a ne příliš těsné. Vyhněte se i parfémovaným kosmetickým produktům, např. parfémovaným vložkám, mýdlům a pěnám do koupele.

 

Vsaďte na lázeňské procedury

 

Spojit můžete příjemné s užitečným, když se vydáte za lázeňskými procedurami, které hrají v léčbě urologických potížích významnou roli. Účinná je koupel v minerálních pramenech s léčivými účinky. Jedním z takových pramenů je pramen Alexandra, který má vysoký obsah sodíku a sulfátů. Významné jsou jeho uvolňující účinky na celé svalstvo, uvolní křečovitě stažené svalstvo v okolí napadeném infekcí. Koupel si můžete vychutnat ve Falkensteiner Grand MedSpa v Mariánských lázních. Na potíže s močovým měchýřem dále můžete vyzkoušet slatinné a rašelinové koupele a zábaly. Slatina i rašelina obsahují vysoké množství organických látek a dokáží hloubkově prohřát organismus. Prohřátí má za následek zvýšení prokrvení a urychlení látkové výměny, škodlivé látky pak opouštějí organismus rychleji. Slatina má dále protizánětlivé a antibakteriální účinky a zvyšuje obranyschopnost.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář