Peritoneální dialýza – tak trochu jiné léčení nemoci ledvin

Podle odhadů trpí onemocněním ledvin každý desátý člověk. Mnozí o svých potížích neví. Lékaři se setkávají s tím, že k nim přibližně 40 % nemocných přichází už s akutním selháním ledvin. Selhání ledvin je trvalé a nelze ho vyléčit. Jeho nejčastější příčinou bývá obvykle cukrovka, vysoký krevní tlak anebo některé onemocnění ledvin.

V okamžiku, když ledviny pracují na 10 % své původní kapacity, je zapotřebí zahájit dialyzační léčbu nebo ledvinu transplantovat. Nová ledvina je pro pacienta nejlepší.Pokud funguje, není nadále nutné dialýzu využívat.

Dialýza je metoda, která nahrazuje přirozenou funkci ledvin, krev se při ní čistí od zplodin látkové výměny a zbavuje se přebytečné vody. Vylučovací a očistnou funkci ledvin lze alespoň zčásti nahradit právě pomocí dialýzy.

Hlavní výhodou peritoneální dialýzy je, že si ji pacienti mohou provádět doma sami. Při tomto způsobu dialýzy se krev čistí uvnitř těla pomocí tělu vlastní membrány – pobřišnice, latinsky se nazývá peritoneum, která pracuje jako dialyzační filtr. Nevyužívá se tedy umělé membrány mimo tělo, jako je tomu u hemodialýzy, kdy se krev musí vyvádět do mimotělního oběhu, a čistit přes speciální dialyzační filtr.

Peritoneální dialýza přináší pacientům aktivnější a plnohodnotný život. Na rozdíl od rozšířenější hemodialýzy, kdy pacient několikrát týdně dojíždí do dialyzačního centra na čistění krve, si může pacient léčený pomocí peritoneální dialýzy samostatně provádět dialýzu doma a nemusí nikam cestovat. Pacienti jsou díky domácí léčbě schopni chodit do zaměstnání, studovat, aktivně trávit volný čas, dokonce cestovat. Domácí léčba je vhodná také pro méně mobilní a starší pacienty.

Vhodnější je pro pacienty s těžším postižením srdce (tekutiny se z těla odstraňují postupně, což je pro srdce šetrnější). Ambulantní kontroly jsou jen jednou za 4–6 týdnů. U této metody je větší dietní volnost, lépe se kontroluje krevní tlak a pacienti si udrží déle schopnost močit. Zvážit by se mělo zavedení katétru (tenké hadičky) do břišní dutiny a skladování materiálu na dialýzu doma.

Cestování a peritoneální dialýza
Cestování doma i v zahraničí je s peritoneální dialýzou možné, pacient si provádí dialýzu sám nejen doma, ale i na cestách. Pomůcky včetně vaků s dialyzačním roztokem si doveze nebo nechá dopravit na místo dovolené a v léčbě plynule pokračuje. Pacient může samozřejmě vycestovat i do zahraničí. Cestu je potřeba naplánovat několik týdnů dopředu, aby vše potřebné čekalo na pacienta na vybraném místě jeho pobytu.

Přesto udělejme mnohé pro prevenci
Hlavně dodržujme zdravý životní styl – kromě stravy je důležitý i pohyb. Předcházejme nachlazení, které způsobuje zánět ledvin, nekuřme, neužívejme nadměrně léky proti bolesti, jakými jsou nesteroidní antirevmatika a podobně.

Lidé trpící vysokým krevním tlakem, diabetici a lidé starší 65 let, kteří jsou více ohroženi onemocněním ledvin, by měli pravidelně absolvovat vyšetření v rámci preventivních kontrol u praktického lékaře. Vyšetření, při kterém se problémy s ledvinami odhalí, je jednoduché – v praxi jde o odběr krve a moči a změření krevního tlaku.

Lékařka Ivana Jordanov ze společnosti B Braun dialyzačního střediska z Nemocnice Na Homolce svým pacientům pomáhá po selhání ledvin, jednou z možností je peritoneální dialýza, nebo-li domácí dialýza. Jak funguje a v čem je její výhoda? Rozhovor si poslechěte ZDE

S domácí dialýzou žije 36letý Slavomír Demjan, který o své nemoci ze začátku vůbec nevěděl, přesto pro něj život jde dál a necítí se v ničem omezený. Rozhovor si poslechěte ZDE

Takto cestují pacienti s domácí dialýzou

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář