Když konečník trpí: Nejčastější potíže a onemocnění

Problémy s konečníkem nejsou mezi lidmi tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát. Například hemoroidální onemocnění se vyskytuje u 36 % lidí v České republice mezi 18 a 41 lety. Skutečná čísla jsou vyšší, protože přirozený ostych brání o choulostivé situaci otevřeně mluvit. Různá onemocnění konečníku mohou mít podobné symptomy i příčinu. Mohou řezat, svědit, pálit, bolet nebo se projevovat jen krvácením různé intenzity. Jen zkušené oko lékaře a vyšetření dokáže určit, o co se jedná a jaká bude léčba.

foto / Depositphotos

Mezi nejčastější potíže a onemocnění patří řitní trhlina, hemoroidální onemocnění, perianální hematom a další. Jejich léčba zpravidla spočívá v úpravě jídelníčku, protože častým společným faktorem je komplikované vyprazdňování na toaletě. Strava by tedy měla obsahovat dostatek vlákniny, aby stolice byla měkká a volně procházela. „Zejména u potíží s hemoroidy se velmi doporučuje také užívání léků na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby žilního zánětu, které mají rychlý efekt. Tyto léky se kombinují s lokálními mastmi a čípky na zklidnění postiženého místa,“ radí proktolog MUDr. Martin Kouda z Chimare clinic v Praze. Pro tyto léky (venofarmaka) můžete zajít ke svému praktickému lékaři nebo do proktologické ambulance, kde se na onemocnění konečníku specializují.

Ekzémy

Ekzém má řadu příčin. Může jít o následek nedostatečné hygieny, nošení nekvalitního spodního prádla nebo používání různých domácích bylinkových mastí. Některé bylinky mohou být výrazným alergenem a citlivou kůži kolem konečníku poškodit. 

Projevy: suchá svědící pokožka náchylná na prasklinky nebo poranění

Řešení: ověřené masti z lékárny, dostatečná hygiena, kvalitní spodní prádlo 

Řitní trhlina

Jde o poranění sliznice konečníku, které vzniká při zácpě či průjmu nebo pokud na toaletě spěcháte a příliš tlačíte. Pokud se trhlina stihne plně zhojit do další návštěvy toalety, je vše v pořádku. Většinou se tak ale neděje a potíže se opakují dokola. 

Projevy: drobné známky jasně červené krve, pocity řezání, svědění a pálení v okolí konečníku

Řešení: dostatek vlákniny v jídelníčku, kvalitní masti na zmírnění potíží 

Hemoroidální onemocnění

Hemoroidy jsou žilní pleteně, které pomáhají s utěsněním konečníku. Působí jako hydraulické polštáře, které na sebe naléhají a doplňují funkci svěrače. Ve chvíli, kdy na ně tlačí shora příliš tuhá stolice, přeplňují se krví, zvětšují se a způsobují řadu obtíží. Hemoroidální onemocnění má několik stadií. Jsou rozdělené podle toho, jak jsou hemoroidy vyhřezlé z konečníku, zda se po stolici samy zasouvají anebo je nutné jim manuálně pomoci zpět. Jednou z nejčastějších příčin vzniku jsou opět častá a opakovaná zácpa nebo průjem. Dalšími jsou sedavý způsob života, vysedávání na toaletě i nadměrný stres. Onemocnění může, ale nemusí bolet.

Projevy: drobné známky jasně červené krve až kapky jasně červené krve, pocity řezání, pálení a svědění konečníku

Řešení: venofarmaka (léky na zpevnění žilní stěny), ověřené masti a čípky na zmírnění potíží, dostatek vlákniny v jídelníčku, adekvátní hygiena, přiměřeně dlouhá návštěva toalety, ambulantní zákrok

Perianální hematom

Jedná se o natržení žilní stěny vnitřního hemoroidu vyvolané námahou při stolici nebo při usilovném kašli. Podle rozsahu a intenzity můžete podstoupit ambulantní zákrok. Není třeba se bát, ambulantní zákrok není bolestivý, spíše nepříjemný. 

Projevy: bolestivé zduření v oblasti řitního otvoru, pálení, kapky čerstvé jasně červené krve, pocity řezání, pálení a svědění konečníku

Řešení: venofarmaka (léky na zpevnění žilní stěny), ověřené masti a čípky na zmírnění potíží, dostatek vlákniny v jídelníčku

Akutní perianální trombóza

Perianální trombóza je krevní sraženina uvnitř hemoroidální pleteně a má zcela stejnou příčinu jako perianální hematom. Tato komplikace se vyskytuje častěji v mladším věku. Hlavním a nejčastějším příznakem je promodrávající tuhá malá bolestivá bulka krytá napjatou kůží. Pokud napjatá kůže praskne, najdete na toaletním papíře jasně červenou krev. 

Projevy: zduření, tlak, bolest, svědění, při prasknutí jasně červená krev

Řešení: venofarmaka (léky na zpevnění žilní stěny), dostatek vlákniny v jídelníčku, přiměřeně dlouhá návštěva toalety, ambulantní léčba 

Akutní tromboflebitida hemoroidálního uzlu

Jde o hluboký zánět žilní hemoroidální pleteně. Zpočátku ho poznáte podle otoku uvnitř řitního kanálu. Postupně můžete pociťovat i vyhřeznutí hemoroidálních uzlů. Tuto situaci raději ihned řešte, protože jde o velice bolestivou záležitost. Důležitý je i klid na lůžku na břiše s podloženou pánví a přikládání obkladů. Pokud potíže neustupují, je nutné chirurgické odstranění postižených hemoroidálních uzlů v celkové anestezii.

Projevy: otok konečníku, výrazná bolest, vyhřeznutí hemoroidálních uzlů bez možnosti zasunout je manuálně zpět

Řešení: venofarmaka (léky na zpevnění žilní stěny), analgetika, ověřené masti na zmírnění potíží, chirurgická léčba

Nádory a větší polypy

Nádory a větší polypy (výrůstky) lokalizované v oblasti esovité kličky tračníku nepatří mezi nejčastější onemocnění, ale pro jejich nebezpečnost je nutné je zmínit. Krvácení může být skryté i viditelné. Pak nacházíme stolici s příměsí krve na povrchu, nebo krev se stolicí smíchanou. Prudká krvácení jsou zde výjimečná. Pokud je pacient ve vyšším věku a krvácení provází změna vyprazdňovacího stereotypu (střídání průjmu a zácpy, nadýmání…), pak je podezření na nádor na místě.

Projevy: většinou krvácení do stolice (okultní krvácení), ale může být i viditelné

Řešení: okamžitá návštěva lékaře

 

zdroje: konectabu.cz, zilniporadna.cz 

Focus agency

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář