Ledvinným selháním jsou nejvíce ohroženi lidé nad 60 let

Lidé vyššího věku jsou ohroženi ledvinným selháním. Porucha funkce ledvin bohužel nemusí být včas odhalena a pacient přichází k nefrologovi velmi pozdě. Přitom při včasném rozpoznání nemoci lze poškození ledvin značně zpomalit a někdy i zastavit.

O ledvinách koluje mnoho mýtů a rad, co jim prospívá a co škodí. Často lidé o správné funkci ledvin mnoho nevědí. Ani nepoznají, že je s nimi něco v nepořádku.

Když nebolí, tak jsou zdravé…
Většinou onemocnění ledvin bolest neprovází a často se nefrologové setkávají s tím, že k nim pacient přijde do ambulance ve fázi ledvinného selhání. Žádnou bolest nemá, zato spoustu jiných zdravotních problémů, o kterých však také nevěděl.

Když dostatečně močím, je vše v pořádku…
„Neobvyklé snížení objemu moči nalézáme až v pokročilých fázích ledvinného selhání. Mnohem důležitější je otázka, co moč obsahuje. Pokud jsou zde příměsi krve, bílkoviny, zvýšené hodnoty odpadních látek metabolismu v krvi (kreatinin, kyselina močová), zasluhuje tato situace péči nefrologa,“ varuje primář Petr Táborský z dialyzačního střediska NephroCare společnosti Fresenius Medical Care v Praze Krči.

Čím víc piji, tím lépe…
Člověk by měl denně vypít okolo 2-3 litrů tekutin. Zvýšený příjem tekutin je užitečný jen u některých chorob ledvin, především u opakujících se infekcí močových cest nebo u močových kamenů. Jsou naopak stavy, u kterých by mohl být nadbytečný příjem tekutin nebezpečný, například diabetik s poruchou funkce ledvin. Ten musí svůj denní příjem tekutin upravit podle doporučení nefrologa. To samé platí u pacientů s vysokým krevním tlakem.

Obezita ledviny chrání…
„Přemíra tuků a masitých pokrmů zatěžuje orgány, které zbavují tělo zplodin metabolismu a těmi jsou játra a ledviny. Obezita je navíc velmi často spojena s dalšími dvěma rizikovými faktory, které mohou vést až k ledvinnému selhání a to jsou vysoký krevní tlak a cukrovka,“ dodává nefrolog.

AUDIO: Ledviny jsou životně důležitý orgán,ale bohužel selhaly paní Dagmaře Červené. Šárka Málková ji zastihla v dialyzačním středisku v Krči. Poslouchejte její příběh.

Letošní ročník Světového dne ledvin má jako hlavní téma chronické onemocnění ledvin a stárnutí. Ledviny s vyšším věkem degenerují. Navíc přicházejí nemoci, které ledviny přímo poškozují, především diabetes, vysoký krevní tlak a obezita. Ledviny pak postupně ztrácejí svoji filtrační schopnost a v těle se začnou hromadit zplodiny metabolismu. Našemu organizmu, tělesným tkáním a orgánům onemocnění ledvin velmi škodí a končí to ve většině případů selháním ledvin s nutností umělé náhrady. O potížích často pacient neví, protože jej neupozorní ani bolest, ani změny v množství moči či jiné varovné příznaky.

Ve čtvrtek 13. 3. 2014 je Světový den ledvin

Je možné si nechat vyšetřit  ledviny v odběrovém centru Fakultní polikliniky (Karlovo náměstí 32) kdykoliv mezi 7-15 hodinou. Bude vyšetřen vzorek moči na přítomnost bílkoviny a dále bude možno vypočítat filtrační funkci ledvin na základě vyšetření kreatininu v séru.

Každý dvacátý člověk u nás má významně sníženou funkci ledvin. Ve věkové skupině 70–79 let už je to ale každý čtvrtý.
LEDVINY STÁRNOU SPOLEČNĚ S NÁMI.
Nepodceňujte prevenci a přijďte na vyšetření!

Na ambulancích všech 21 středisek NephroCare budou připraveni specialisté v oboru nefrologie. Všichni ostatní pacienti mohou využít konzultace u svého praktického lékaře, a to 1x ročně v rámci bezplatné preventivní lékařské prohlídky. Více na: www.fresenius.cz

AUDIO: Které mýty o ledvinách  jsou nejčastější, to už odpovídá primář Petr Táborský z dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Praze Krči.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář