WC karty ulehčí život lidem s chronickými střevními záněty

Jít na toaletu až 20krát za den je životní realitou pacientů s chronickými střevními onemocněními. Lidem s Crohnovou chorobou či ulcerózní kolitidou – používá se zkratka IBD. Ulehčit život až 40 000 českých pacientů pomohou nové WC karty. Stejně jako ve Velké Británii či v Rakousku zpřístupní nemocným veřejné i soukromé toalety. Projekt uvádí občanské sdružení Pacienti IBD při příležitosti Světového dne idiopatických střevních zánětů.

„Chceme, aby WC karta vrátila lidem s IBD ztracené sebevědomí a pomohla jim v každodenním pohybu po městech. Díky ní se mohou prokázat na veřejnosti a požádat o přednost ve frontě na toaletu či o zpřístupnění neveřejného WC,“ vysvětluje předsedkyně sdružení Pacienti IBD Martina Pfeiferová. WC karty mají velikost kreditní karty a jejich držitelem může být každý člen sdružení Pacienti IBD, který prokáže svou diagnózu potvrzením od lékaře. Letos by na projekt WC karet měla navázat i online mapa toalet, která funguje například v sousedním Německu či Slovensku.

AUDIO: Předsedkyně sdružení Pacienti IBD Martina Pfeiferová zve na Světový den IBD.

 

IBD = chronické střevní záněty

Chronická zánětlivá střevní onemocnění postihují zejména mladé lidi ve věku od 15 do 30 let. Objevují se však už i u dětských pacientů. „Jde o onemocnění na celý život, klíčovou roli v progresi nemoci však hraje včasná diagnóza a zahájení odpovídající léčby, díky které se dá předejít nevratnému poškození střevního traktu,“ říká gastroenterolog Martin Bortlík z pražské kliniky ISCARE.

Chronické střevní záněty neznamenají jen časté průjmy. Mezi další příznaky patří horečka, chudokrevnost, únava, krvácení z konečníku a bolesti a křeče břicha. Až 40 procent nemocných má také mimostřevní projevy, jako je zánětlivé postižení očí, kloubů a kůže. Až 85 % pacientů s IBD muselo být v posledních pěti letech hospitalizováno a většina pacientů s Crohnovou chorobou musí být někdy v průběhu života operována. Mezi standardní léčbu u nás patří podávání tzv. amino-salicylátů a sulfasalazinu. Při nedostatečném účinku těchto léků či vysoké aktivitě nemoci se podávají kortikosteroidy, imunosupresiva a u nejtěžších případů se aplikuje velmi účinná biologická léčba.

AUDIO: Chronické střevní záněty znepříjemňují život pacientům, jak se dá pomoci, to už ví gastroenterolog Martin Bortlík z pražské kliniky ISCARE

 

Světový den IBD na pražské Ladronce – happening a latrína z ruliček

Světový den idiopatických střevních zánětů si připomínají pacienti ve 36 zemích světa a snaží se tak upozornit na své problémy a informovat okolí o nemoci. U nás proběhne v sobotu 24. května na pražské Ladronce. Jejich cílem bude překonat český rekord v počtu nasbíraných ruliček od toaletního papíru. Z nich pak vytvoří několikakilometrového hada i latrínu. Ta vznikne navlečením ruliček na připravenou kovovou konstrukci. Kolik ruliček potřebují Pacienti IBD sesbírat? „V loňském roce se nám po půlroční snaze podařilo sesbírat přes 19 tisíc ruliček. Letos chceme kvůli rekordu překonat 23 tisíc,“ říká předsedkyně sdružení.

Akce na Ladronce je určená pro širokou veřejnost, vstupenkou je alespoň jedna rulička od toaletního papíru. Od 13 hodin je připraven bohatý program – kromě pokusu o rekord bude vyhlášena nejlepší IBD zdravotní sestra roku 2013. Návštěvníci získají cenné informace v poradně pro veřejnost gastroenterologa Martina Bortlíka či si prohlédnou nafukovací model střeva. Happening podpoří koncertem strakonická kapela Bags.

AUDIO: Pacient Petr Hřích řekne nám svůj příběh o střevních zánětech.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář