Osvětový program BEZLEPKOVÍ seznamuje veřejnost s problematikou lepkové intolerance

Společnost AeskuLab rozjíždí program „BEZLEPKOVÍ“. Tvářemi kampaně jsou herečky Jana Krausová a Miluše Bittnerová, které mají s celiakií osobní zkušenost.

„Nesnášenlivost lepku neboli celiakie postihuje 1 % evropské populace, přitom většina lidí o své přecitlivělosti na lepek netuší. Odhaduje se, že v České republice má celiakii více než 100 tisíc lidí, tedy přibližně jeden ze sta,“ uvádí David Slabík, provozní ředitel laboratoří AeskuLab. Lidé s celiakií mají poškozenou sliznici tenkého střeva.

„Mně trvalo šest let, než jsem si uvědomila, že bych mohla mít celiakii. Když jsem si stěžovala na častou únavu a svalovou slabost, okolí si myslelo, že jsem hypochondr,“ popsala svou zkušenost herečka Jana Krausová a pokračovala: „Přála bych si, aby veřejnost věděla, že celiakie není žádný strašák. Důležité je zjistit, že ji máte a pak dodržovat několik zásadních pravidel, které Vám zajistí běžnou kvalitu života“. Stejný názor má i její herecká kolegyně Miluše Bittnerová: „Hlídám si, co jím a normálně funguju. Nepříjemností je cena bezlepkových potravin, které jsou o dost dražší než klasické zboží.“

AUDIO: Tvářemi kampaně „Bezlepkoví“ jsou herečky Jana Krausová a Miluše Bittnerová, které mají s celiakií svou zkušenost, Jak svou nemoc odhalily, jak s ní bojují? Poslouchejte.

Při podezření na celiakii je nutné provést včasnou diagnostiku.

Lepek, který obsahuje pšenice, ječmen, žito a oves je pro většinu z nás zcela neškodný. Zvětšuje se však počet těch, kteří trpí celiakií, tedy nesnášenlivostí lepku. Má za následek poškození sliznice tenkého střeva. Důsledkem je poškození orgánů a tkání celého těla. U nás trpí alergickou reakcí na lepek okolo 100 tisíc obyvatel. Diagnostikována byla ale přibližně jen u 40 tisíc. O celiakii se hovoří jako o civilizační chorobě jednadvacátého století.

„Celiakie je autoimunitní nemoc, která vzniká pravděpodobně na základě genetických predispozic. Částečně strávený lepek rozpoznává organismus ve střevě jako cizí prvek a začne se mu bránit.  Výsledkem je poškozování  sliznice tenkého střeva a vznik série autoimunitních pochodů, které poškozují další orgány  a tkáně v těle,“ uvádí praktická lékařka Jana Dajková.  Celiakie se pozná velmi složitě, protože její příznaky se individuálně liší.

Asi 35 % dospělé populace (zejména muži) s celiakií má nadváhu. Zažívací potíže jako jsou průjmy, zácpa nebo jejich střídání, neurčité bolesti  břicha, nadýmání, zvracení či zhoršené polykání  se vyskytuje  asi jenom  u poloviny dospělých nemocných. Různé projevy má za následek nedostatečné vstřebávání živin. Nedostatek vitaminu B12 se projevuje záněty jazyku, bolavými ústními koutky, neurologickými projevy  jako je svalová  slabost, poruchy  citlivosti, brnění, poruchy  chůze atd. Nedostatek železa zase chudokrevností. Narušené vstřebávání vápníku vede k nedostatečné tvorbě  pevné kosti  u dětí, k odvápnění kostí u dospělých, k vyššímu riziku zlomenin, poruše zubní skloviny a  zvýšené kazivosti zubů. Nedostatek stopových  prvků se může projevit  vypadáváním vlasů, únavou, depresí, snížením plodnosti či zvýšeným rizikem potratů. 

Celiakii často doprovází další autoimunitní choroby, např. zánět štítné  žlázy, jater, tlustého střeva, cukrovka 1. typu, systémový  lupus  erythematodes, plicní fibróza  a další. „Nerozpoznaná  a  neléčená  celiakie může  vést i k záludnějším nemocem onkologického  charakteru. Kontinuální příjem lepku může způsobit vznik T buněčného  lymfomu tenkého střeva, který má velmi špatnou  prognózu,“ uvádí MUDr. Jana Dajková.

AUDIO: Projevy celiakie jsou u dětí a u dospělých rozdílné, ale vše zvládne bezlepková dieta, která od obtíží uleví, co k tomu říká praktická lékařka Jana Dajková a dětská lékařka Eva Matoušková.

Jedině včasná diagnostika může pacientovi pomoci.  Léky na celiakii neexistují, od příznaků nemoci pomáhá jen přísná bezlepková dieta.

AUDIO: U nás už fungují některé restaurace s nabídkou bezlepkových jídel. Navštívili jsme jednu v Praze-Karlíně Na Zlaté křižovatce, kde senzační svíčkovou s knedlíkem nabízí majitelka Lenka Komarcová.

 

www.aeskulab.cz/bezlepkovi

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář