Letní vedra obtěžují těhotné maminky

Horké letní počasí je zátěží nejen pro nás, ale i pro těhotné ženy dvojnásob. Ti, kteří jsou u vody, jsou na tom asi nejlíp. Hůř se asi daří nastávajícím maminkám, které se v těchto tropických teplotách potýkají s řadou zdravotních obtíží.

Odborníci doporučují  dostatečné množství vody. Vhodné jsou i ovocné džusy a šťávy obohacené vitamíny, ovocné čaje atd. Dochází také ke zvýšení potivosti, pravidelný přísun tekutin je velmi důležitý.

Dalším obtíží jsou otoky – a to otoky nohou v oblasti kotníků, ale i prstů, křeče v lýtkových svalech, otoky rukou. Je proto vhodný pravidelný,ale přiměřený pohyb, úlevu přinášejí také masáže.Zde může pomoci partner. Večer u televize je příjemné si nohy podložit polštářem a natáhnout je do vyvýšené polohy.

V létě budoucí maminku může také potrápit časté změny tlaku, například před bouřkou. U náhlé nadměrné únavy, točení hlavy či ztráty orientace, což je způsobeno náhlým poklesem tlaku, je dobré co nejvíce odpočívat v sedě nebo v leže. Opět hodně pijte.

S bříškem k vodě opatrně

Během koupání a opalování je nutná zvýšená opatrnost. Těhotné ženy by se neměly vystavovat přímému slunci, hlavně kolem poledních hodin. Používejte opalovací krémy s dostatečnou ochranou a dodržovat pitný režim. Ke koupání  je vhodná ošetřovaná voda a bazény. Přírodní stojatá voda znamená zvýšené riziko infekce nebezpečné pro ženu i dosud nenarozené miminko.

Pro dovolenou v zahraničí zvolte co nejbližší letovisko, kde je dostupná  kvalitní lékařská a porodnická péče.

Úprava jídelníčku

Léto nabízí sezónní ovoce a zeleninu. V syrové formě, ale i v podobě čerstvých džusů a nejrůznějších koktejlů přinesou tolik potřebné osvěžení. Přípravy rozmanitých, na vitamíny bohatých salátů jsou na místě. Naopak vyhnout se pokud možno velkému množství majonézy, pokrmům ze syrových vajec, zrajícím sýrům, paštikám a masu a uzeninám, které nejsou dostatečně tepelně zpracované.
Těhotenství není nemoc. Žena se v té době rozhodně nemusí nijak výrazně omezovat či zůstávat izolovaná doma, jen musí být o něco opatrnější.

První a asi i nejdůležitější je poradit se se svým lékařem či gynekologem. Dá vám potřebné rady, popíše možné komplikace, jak se jich vyvarovat, případně vám nepotřebnou prázdninovou cestu do zahraničí rovnou rozmluví.

AUDIO: Pár rad vám nabízí docent Antonín Pařízek, z Porodnicko-gynekologické kliniky VFN v Praze.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář