Poruchami příjmu potravy trpí i obézní, dá se to však řešit!

Nejvíce diskutovanými poruchami příjmu potravy jsou mentální anorexie a bulimie. Dále sem patří záchvatovité přejídání, noční přejídání či kontinuální jedení u obézních lidí. Často se k těmto problémům nechtějí přiznat.

Poruchy příjmu potravy se projevují abnormálními stravovacími návyky a jsou způsobeny jednak nedostatečným příjmem jídla, na druhou stranu pak jeho přemírou. Poruchy způsobují psychickou labilitu a mají významný vliv na tělesné zdraví. „Povědomí veřejnosti o poruchách příjmu potravy je relativně vysoké, málokdo ale tuší, že těmito zdravotními problémy trpí i lidé s nadváhou a obezitou,“ upozorňuje Šárka Slabá, psycholožka projektu VZP Žij zdravě.

Odborníci je posílají k psychologům nebo psychiatrům často pouze v případech, kdy trpí depresí. „Přejídání a další formy nesprávného stravování ovlivněného psychikou tak nezřídka stojí stranou pozornosti odborníků,“ varuje psycholožka Šárka Slabá.

„Pacienti si poruchy příjmu potravy často nepřiznávají. Když si je uvědomí, skrývají je nejen před zdravotnickým personálem, ale i před svým okolím. Pokud máte podezření, že vašeho blízkého trápí některý z níže uvedených problémů, obraťte se na psychologa,“ radí  psycholožka.

Záchvatovité přejídání

 

Je nejčastějších poruchou příjmu potravy u obézních. Přejídají se tak ženy mladší 45 let. Dochází při něm ke konzumaci většího množství jídla, než je obvyklé a v kratším časovém intervalu. Obézní je schopný zkonzumovat během dvou hodin kvantum potravy, což ústí v nepříjemnou plnost. Přejídání bývá také spojeno s pocity viny, depresí a především se znechucením sebou samým. Obézní potravu konzumuje o samotě, protože se za množství snědeného jídla stydí. Problém je alarmující, když se záchvaty přejídání vyskytují v posledních 6 měsících a to 2x týdně.

Kontinuální jedení

 

Potíže mají lidé, kteří jedí neustále a menší množství potravy. Jde o tzv. grazingem, kdy člověk ztrácí kontrolu nad svým stravováním.

 

Noční přejídání

K nočnímu přejídání dochází převážně několikrát týdně. Po probuzení zamíří k lednici, kterou je schopen během krátké chvíle vyjíst. Více než čtvrtina denního příjmu kalorií je tak konzumována po večeři nebo v průběhu noci. Ráno přicházejí výčitky a opětovné najetí do kolejí dietního režimu.

Klinická psycholožka Šárka Slabá z III.interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice objasní, kterými potížemi trpí obézní lidé, když se přejídají a zda se jim dá úspěšně pomoci.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář