Nechejte si zkontrolovat znaménka ještě před prvním opalováním

Po dlouhé zimě se už všichni těšíme, až vystavíme sebe a svou bledou kůži blahodárnému působení slunečních paprsků. Odborníci varují, že sluníčko je ostré už během jarních měsíců, proto je potřeba pokožku chránit už v tomto období. Ještě předtím je ale žádoucí nechat si znaménka zkontrolovat dermatologem. Kožní melanomy jsou totiž jednou z nejčastějších forem rakoviny. Jen v kožní ambulanci Polikliniky AGEL Praha Italská odhalili během uplynulých pěti let zhoubný melanom u 16 osob.

Chceme-li tomuto závažnému onemocnění předejít, měli bychom v první řadě myslet na prevenci – chránit se pomocí oblečení a opalovacích krémů a vyhýbat se nadměrnému slunečnímu záření. „Základem je pokožku chránit, nejen oděvem a pokrývkou hlavy, ale hlavně ochrannými prostředky na pokožku. Je důležité, abychom se vystavovali slunci s rozumem,“ upozorňuje MUDr.Jana Šimlová z kožní ambulance Polikliniky AGEL Praha Italská.

Rakovina kůže se obvykle projevuje změnami mateřských znamének, která se zvětší, změní barvu nebo začnou svědit. Podcenit bychom neměli ani znaménka, která se náhle objeví v dospělém věku. Právě proto je kromě prevence důležitá také pravidelná kontrola kůže. Tu provádíme v první řadě sami, větší vyšetření by ale měl alespoň jednou ročně udělat dermatolog. Ten totiž důkladně prohlédne celý povrch těla (včetně např. sliznice) a může odhalit skvrny, které bychom sami přehlédli nebo nepovažovali za rizikové. „Nejdůležitější u rakoviny kůže je nepodcenit prevenci a vyšetření lékařem, protože včasné zahájení léčby je klíčem k plnému uzdravení pacienta,“ říká MUDr. Šimlová s tím, že v posledních letech pacienti více dbají na prevenci a chodí na vyšetření k lékaři. „I přesto však se stále setkáváme s mnoha případy, kdy pacienti vyhledají naši pomoc s melanomem v pokročilém stadiu,“ dodává lékařka.

AUDIO rozhovor: Nepodceňujte svá znaménka radí kožní lékařka Jana Šimlová. Svůj příběh poví paní Veronika.

V dnešní době mají dermatologové k dispozici moderní vyšetřovací přístroje (tzv. dermatoskopy), které umí například až padesátkrát zvětšit znaménko. Na Poliklinice AGEL Praha Italská mají kožní lékaři jako jedni z mála v republice k dispozici dokonce celotělový dermatoskop DermoscanX2, který člověka vyfotí a sám znaménka vyhodnocuje. „Výhodou celotělového dermatoskopu je, kromě toho, že dokáže snímkem pokrýt bezezbytku celý povrch těla, že si přístroj ukládá snímky se znaménky, která sám vyhodnotil a při dalším vyšetření pak sám přístroj snímky porovná a vyhodnocuje vývoj znaménka v čase,“ vysvětluje MUDr. Šimlová.

Při prevenci nesmíme zapomínat ani na děti. Jejich ochrana před slunečním zářením je obzvlášť důležitá, protože v dětství spálená kůže může mít za následek rakovinu kůže v pozdějším věku. To je také důvod, proč se rakovina kůže vyskytuje především u starších jedinců – sluneční záření se totiž do pokožky vstřebává a postupem času se kumuluje.

AUDIO rozhovor: O novém kožním dermatoskopu hovoří ředitel polikliniky MUDr.Zdeněk Schwarz. Vyšetření podstoupil nejúspěšnější český tenista Radek Štěpánek. Co Šárce Málkové přiznal ? Poslouchejte.

Počet nových případů melanomu u nás každoročně přibývá a nyní je například sedmkrát vyšší, než tomu bývalo před 40 lety. V kožních ambulancích Polikliniky AGEL v Praze, Plzni, České Třebové, Olomouci a v Ostravě diagnostikovali od roku 2010 melanom u celkem 288 pacientů.

V letošním roce se tuto diagnózu na pražském pracovišti polikliniky dozvěděl zatím jeden pacient, avšak například v kožní ambulanci Polikliniky AGEL v Olomouci evidují za čtyři uplynulé měsíce hned pět nových případů.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář