Lupénka – odpovídající léčbu závažných forem dostává jen část pacientů. Narůstá tak riziko vzniku přidružených chorob
Chronickým autoimunitním onemocněním kůže neboli lupénkou trpí u nás na 250 tisíc pacientů. První projevy lupénky -psoriázy se objevují nejčastěji mezi 15. až 35. rokem života, ale onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku.
„Lupénka je chronická, nepřenosná a bolestivá nemoc, na kterou neexistuje léčba ve smyslu trvalého vyléčení. Můžeme ji však velmi úspěšně léčit. Bohužel mnoho pacientů s psoriázou zbytečně dlouho strádá, protože nemá přístup ke správné a účinné léčbě,“ říká prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky UK a FN Královské Vinohrady. I když se lupénka nedá nikdy zcela vyléčit, spolupráce se zkušeným lékařem – specialistou na léčbu lupénky a nastavení optimální léčby je pro další vývoj nemoci zásadní. Pokud nemocný není léčen správně, hrozí zhoršení zdravotního stavu.
Klíčem k úspěchu je včasná a vhodně zvolená léčba
Včasná diagnostika a zahájení správné léčby jsou pro pacienta stěžejní. Základem je lokální léčba spočívající v aplikaci mastí či krémů na postižená místa. Další obvyklou léčbou je fototerapie UV zářením. U pacientů se středně těžkou až těžkou formou lupénky, kteří nereagují na lokální léčbu a fototerapii, se přistupuje k tzv. systémové léčbě. Podávají se klasické léky /metotrexát, cyklosporin anebo acitretin). Pro léčbu pacientů, kteří na konvenční léčbu dostatečně nereagují, netolerují ji, je dostupná biologická léčba. Tazasahuje do mechanismů imunitního systému, kde působí v daném místě a tlumí zánět hned v časné fázi. Jde o vyšší bezpečnost a účinnost ve srovnání s léky klasickými.
AUDIO: Neléčení pacienti jsou více ohroženi přidruženými nemocemi říká prof. Arenberger
Lupénka je často doprovázena přidruženými chorobami, které jsou vyvolané chronickým systémovým zánětem probíhajícím při psoriáze. Nejvíce přidružených zdravotních problémů se vyskytuje u pacientů se závažnou (středně těžkou a těžkou) neléčenou psoriázou. Přibližně u 34 % pacientů se může vyvinout psoriatická artritida, vedoucí v některých případech k nevratnému poškození kloubů. Mezi související nemoci patří také idiopatické střevní záněty, kardiovaskulární onemocnění, obezita, diabetes a metabolický syndrom zahrnující vysoký krevní tlak, zvýšené tuky v krvi či zvýšenou rezistenci na inzulin. K tomu se přidává riziko rozvoje psychiatrických nemocí jako deprese, psychické strádání a zvýšený sklon k sebevraždám. Mimo to má psoriáza dopad na vztahy v soukromí, ve škole a na pracovišti, kde nemocní nejčastěji zažívají pocity studu, nízké atraktivity, samoty a frustrace. Kvalita života v kůži pacienta s lupénkou je srovnatelná s kvalitou života onkologických pacientů.
AUDIO: Mobilní aplikaci Lupénka představí Markéta Krejčová.