Prevence urologických potíží znamená zdraví pro muže! Pozor na prostatu! Týden urologie!

V Česku zemřou každý den v průměru čtyři muži na rakovinu prostaty. Nemoc nemá v počátcích žádné příznaky, proto ji muži v prvním stádiu často podcení a k lékařům se dostávají pozdě. Převážně za to přitom může strach a neochota nechat se vyšetřit. Na nebezpečí karcinomu prostaty a jejího zvětšení proto do 27. září upozorňuje Urologický týden 2013.

Prevence je nejdůležitější! Na tom se shodují všichni odborníci: “5 minut Vás nezabije, 10 minut Vám může zachránit život.“.

„Urologický týden  informuje širokou veřejnost o prevenci a možnostech léčby urologických onemocnění. Letos jsme se zaměřili na nejčastější onemocnění u mužů – zvětšení prostaty, které při nesprávné diagnóze a léčbě může mít až fatální následky,“ říká přednosta Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice profesor Tomáš Hanuš.

Více informací o Urologickém týdnu 2013 naleznete v příloze a na www.uroklinika.cz.

„Až 4800 pacientů můžeme zcela vyléčit,“ upozorňují urologové, kteří se do pátku účastní letošního  projektu. Neméně je důležité heslo 5 minut vás nezabije, 10 vám může zachránit život. Během tohoto týdne funguje telefonická (224967839) a emailová (poradna.urologie@vfn.cz) poradna, na níž se můžete obrátit s žádostí o pomoc či radu.

Strach z vyšetření

Lidé mohou podstoupit bezplatné ultrazvukové vyšetření močových cest ve čtvrtek 26.9.od 10 do 14.00 a to v informačním stanu na Karlově náměstí. „V informačním stanu jsou lékaři a sestry připraveni podat informace o nemoci a jsou i  k dispozici  také informační materiály,“ popisuje akci primář kliniky Libor Zámečník.

„Pacienti by se neměli bát, diagnostika není náročná,“ upozorňuje primář Zámečník s tím, že je nejčastěji odpuzuje vyšetření prostaty konečníkem. To však není nijak nepříjemné a jeho zanedbání může vést k rakovině, infekcím močových cest, zástavě močení, selhání ledvin nebo např. sexuální dysfunkci. „Onemocnění nelze nijak předcházet, souvisí s věkem. Rozhodně neplatí např. tvrzení spojující nemoc se sexuálními aktivitami. Pokud už problémy nastanou, je třeba pravidelně močit a pít v menších dávkách,“ dodává primář kliniky.

AUDIO: Proč se zvětšuje prostata, může za to věk muže, dá se zcela vyléčit onemocnění? … na to nám odpoví primář Urologické kliniky VFN Libor Zámečník. Není nutné se obávat vyšetření? Rozhovor si poslechněte ZDE

Rakovina prostaty je nejčastějším zhoubným onemocněním českých mužů a hned po rakovině plic. Z roku 2010 mělo rakovinu prostaty 6700 mužů, z nichž 1500 nemoci podlehlo. Ve srovnání s ostatními státy si přitom ve výskytu nemoci nevedeme tak špatně, zaujímáme 27. místo. Nejhůře jsou na tom Francouzi, Švédi a Američané. Zato v incidenci zhoubných nádorů ledvin zaujímáme na světovém žebříčku smutné první místo. I tuto zákeřnost odhalí  ultrazvukové vyšetření na urologické klinice.

AUDIO: Urologa Otakara Čapouna z Urologické kliniky VFN jsme požádali o rozhovor na téma prevence a záchyt rakoviny prostaty, kteří muži jsou v riziku? A kdy přijít na vyšetření, které nebolí, ale během 10 minut může zachránit život? Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář