Masáže v těhotenství? Co je vhodné, na to nám odpověděla fyzioterapeutka.

Masáž těhotných žen vyžaduje speciální jemné a odborné postupy při masírování i volbě použitých olejů a vůní. Masíruje se celé tělo, nebo jen požadované části. Nastávající maminky díky ní se cítí lépe a mohou úspěšněji bojovat proti striím, oteklým nohám, bolestem svalů i páteře.

Při masáži zad žena leží, dokud jí to vyhovuje, na břiše, později až se bříško zvětší, je příjemnější pro ni poloha na boku. Masáž velmi dobře působí na namáhavou pokožku břicha a jako prevence proti striím. Odstraňuje bolesti z oblasti bederní páteře a ulevuje unaveným nohám.  Použité oleje navazují spokojenost z očekávaného miminka. Pravidelná masáž usnadňuje průběh těhotenství a porodu a miminko ji vnímá příjemně.

Masáže ulevují od bolesti zad a hlavy, podporují správnou funkci metabolismu a krevní oběh v kůži a svalech. Vhodné jsou při prevenci otoků končetin, nevolností a dalších obtíží, které těhotenství doprovázejí. Masáž pro těhotné využívá speciálních masážních olejíčků a krémů, které zabraňují popraskání pokožky a vzniku strií. Vhodné je i míčkování pro jemnost dotyku a prohřívání svalových partií.

Masírování těhotných žen se doporučuje většinou až od druhého trimestru. Pokud má těhotná problémové těhotenství, měla by si masáže odepřít úplně. Podobné doporučení platí i při jiných gynekologických problémech. Pokud si nejste jistá, jestli je pro Vás těhotenská masáž to pravé, domluvte se  s lékařem.

Při masáži těhotných žen se praktikují maximálně šetrné techniky. Budoucí maminka je masírovaná jen v určitých polohách a masér záměrně nemasíruje všechny oblasti těla. Masáž se provádí na masážním lůžku s tím, že je zaměřena na přetěžované části těla budoucí maminky – na krk, bedra, záda a nohy.

Masáž se provádí nejčastěji na boku, tak aby to bylo pro miminko i budoucí maminku příjemné. Část masáže probíhá vsedě. Masáže pro těhotné jsou vhodné i po porodu, který byl pro tělo maminky velmi stresující a vyčerpávající.

Co je vhodné pro těhotnou ženu, odpovídá fyzioterapeutka Zuzana Vejvodová.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář