Barevné domky Hajnice jsou českým unikátem

Barevné domky jsou příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje, která začleňuje lidi s mentálním postižením do běžného života. Pod svá křídla vzala tak klienty z celé republiky a v okolí Trutnova. Žijí v chráněných barevných domečcích v Hajnici za Trutnovem a aktivně fungují v projektech Barevných domků. Jedním z nich je právě Oranžová kavárna.

Touha vidět za sebou kus práce nutí klienty stále něco vyrábět, péct štrúdl, koláče nebo vyrábět chlebíčky. Především ale chtějí navazovat kontakty s „normálními“ lidmi prostřednictvím obsluhy. „Naše Oranžová kavárna je místem, které napomáhá ke stírání předsudků a bariér mezi světem handicapovaných a ostatních občanů,“ uvedla ředitelka Barevných domků Lenka Škarková. V prostorách kavárny je možné zakoupit korálky nebo keramiku, které postižení ručně vyrábí. Navíc kavárna funguje i jako čítárna.

Oranžová kavárna je místem setkávání, které ocení všechny věkové kategorie. Pro nejmenší je k dispozici velká zahrada s pískovištěm, studentům budou sympatické ceny, dospělí si odpočinou v klidném prostředí. Kde jinde si dáte cappuccino za 15 korun a štrúdl za osm?

www.oranzovakavarna.cz

 

Poslechněte si rozhovor s ředitelkou Barevných domků Hajnice Lenkou Škarkovou. Dozvíte se,k čemu slouží „barevňák“ a jak se daří motivovat lidi s mentálním postižením.

 

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE

Šárka Málková


Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář