Konto BARIERY: Aukce a pomoc handicapovaným studentům

Konto BARIÉRY pořádá v neděli 9. prosince již 11. aukční salon výtvarníků. Letos je rekordní v počtu výtvarníků i děl, která Kontu BARIÉRY věnovali. Celkem je jich nashromážděno 436 od 383 výtvarníků a těšit se můžete na díla od Adrieny Šimotové, Zdeňka Sýkory, Dalibora Chatrného či Jaroslavy Brychtové.

 

Aukční katalog naleznete na www.kontobariery.cz.

 

Všechna díla si lidé prohlédnou v Křížové chodbě Karolina do pátku 7. prosince. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

 

Samotná aukce se bude konat v neděli 9. prosince od 13 hodin v Modré posluchárně Karolina. Aukce je veřejná a dražit může opravdu každý. Nejnižší vyvolávací cena je stanovena v hodnotě 700 Kč, nejvyšší pak 150 000 Kč. „Na aukci se může přijít podívat opravdu kdokoli. Není podmínkou dražit. Stojí za to vidět pěkná a hodnotná díla a zažít neopakovatelnou atmosféru aukce v nedělní adventní odpoledne“, zve účastníky Božena Jirků, ředitelka Konta BARIÉRY.

 

„Mám ráda přeplněné stěny starobylé Křížové chodby, kde jsou vedle sebe díla, která byste na žádné výstavě dohromady neviděli. Výtvarníci si už na náš salon zvykli a jednou za dva roky věnují Kontu BARIÉRY svá díla proto, aby jejich aukce přinesla studentům s různým druhem zdravotního postižení lepší úroveň vzdělání, a tím i lepší šance v životě,“ přibližuje výjimečnost aukce Jirků.

 

Výtěžek tradičně poputuje na Stipendium BARIÉRY, fond zřízený Kontem BARIÉRY v roce 2000. Je určen pro středoškoláky a vysokoškoláky z řad těžce zdravotně handicapovaných studentů. Studentům je vyplácen měsíční příspěvek ve výši 1 000 až 4 000 korun na jejich konto. Tento příspěvek pomáhá hradit část nákladů spojených se studiem.

 

Historie Aukčních salonů výtvarníků pro Konto BARIÉRY

 

S nápadem oslovit výtvarníky, aby věnovali jedno své dílo do charitativní aukce, jejíž výsledek umožní handicapovaným mladým lidem studovat spolu se zdravými na středních a vysokých školách, přišel v roce 1993 Jan Kačer. Měl ve světě výtvarného umění opravdu hodně přátel a chtěl je spojit pro dobrou věc.

 

„Výtvarníci se za skoro dvacet let konání aukčních salonů stali opravdovými přáteli Konta BARIÉRY. Někdy se sami  předem nabízejí, že by chtěli věnovat dar do aukce, Těší mě také, že jsme se stali v nadaci docela dobrými znalci českého výtvarného umění. S nadsázkou říkám, že kolegyně, které znaly dříve jenom Josefa Ladu, dnes perfektně ovládají českou výtvarnou scénu. A oni to výtvarníci poznají, že to děláme srdcem, že nevyužíváme prostředníky. Prostě to funguje,“ přibližuje podstatu úspěšného fenoménu sama ředitelka Konta BARIÉRY.

 

Co ještě o aukci a pomoci handicapovaným studentům pro náš portál řekla Božena Jirků, ředitelka Konta BARIÉRY.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář