Jak předejít syndromu karpálního tunelu?

Akutní formou každoročně trpí stovky Čechů. Jednou z cest, jak předcházet onemocnění je správná volba ergonomicky tvarovaných počítačových periferií. Rizikem špatné práce s počítačem nejsou jen bolavá záda, ale i syndrom karpálního tunelu. Přestože je to nemoc, kterou do první poloviny minulého století nikdo neznal, v dnešní době pacientů s bolavým zápěstím přibývá.

 

Syndrom karpálního tunelu je způsoben zraněním či chronickým přetížením zápěstí. Vliv na vznik má  menopauza, těhotenství, hormonální změny organismu a nemoci jako revmatoidní artritida, cukrovka či obezita. „Onemocněním trpí dvakrát více žen než mužů, obvykle ve věku 40 – 60 let. Příznaky syndromu se projevují pálením a brněním prstů, které je nejsilnější v noci. Po rozvinutí nemoci může dojít až ke ztrátě citlivosti a oslabení hybnosti,“ vysvětluje MUDr. Martin Májovský z Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Ta patří u nás v chirurgické léčbě karpálního tunelu mezi špičku. Ročně provede až 300 operací. Syndromem karpálního tunelu trpí často lidé pracující několik hodin denně na počítači. Přestože chirurgické řešení tohoto problému má 99% úspěšnost, je lepší problému předcházet.

 

Při obtížích ruku a zápěstí nezatěžujte, pokud možno ji na čas znehybněte. Užívejte proti zánětlivé lék,  jako acylpyrin a ibuprofen, na ruku přikládejte studené obklady. Při přetrvávání obtíží navštivte lékaře.

 

Léčba syndromu karpálního tunelu

 

Lékař předepíše silnější analgetika s protizánětlivým účinkem a léky na uvolnění svalů. Závažnost postižení se zjišťuje vyšetřením nervů (EEG). Obtíže zmírní injekce kortikoidů aplikované do zápěstí, ale neodstraní příčinu. Na znehybnění zápěstí se používá speciální fixátor, který v závažnějších případech pacient nosí celý den, jinak pouze v noci. Někdy se na zápěstí přikládá snímatelná sádra.
V těžkých případech je možné operačně přerušit zápěstní vaz utlačující nerv. Po zákroku obtíže rychle ustoupí, ale mohou se po čase obnovit.

 

Prevence

 

Při práci na počítači se snažte udržovat zápěstí v rovině, a nikoli ohnuté nahoru nebo dolů.  Dělejte si co nejvíce přestávek. Každou hodinu si protáhněte paže, zápěstí, ramena a krční svaly jednoduchými cviky. Dejte ohnutou paži za hlavu a lehce ji stlačujte druhou rukou za loket dolů. Položte ruce na okraj stolu a kružte rameny jedním směrem a poté zpátky. Pravidelně si masírujte a protahujte prsty, ohýbejte zápěstí nahoru a dolů a zavírejte a otevírejte ruce, abyste zabránili otokům.

 

Šest tipů, jak správně pracovat u počítače:

 

Židle a stůl jsou Vaše podpora. Důležitá je správná židle s kvalitní opěrou zad a krku, nejlépe s područkami. Stůl, u kterého sedíte, musí být stabilní a v takové výšce, aby se Vám u něj pohodlně pracovalo. Prostor pracovní plochy by měl pojmout nejen klávesnici a myš, ale i Vaše předloktí a ponechat volné místo mezi Vámi a monitorem zhruba 60 cm.

Monitor v úrovni očí. Pokud pracujete na notebooku, postavte jej na stojánek a vezměte si k němu externí klávesnici. Při práci s notebookem, který má často menší displej než monitor, se hrbíte a namáháte nejen záda, ale především šíji. Správné nastavení monitoru je takové, kdy horní třetina je umístěna do výšky očí. Pak se můžete pohodlně narovnat.

 

Osvícení nejen sama sebe. Špatné osvětlení kazí oči. Monitor ani podsvícená klávesnice neosvítí pracovní plochu dostatečně. Dobrá lampička i správné nastavení jasu a kontrastu na monitoru Vám pomohou, aby Vás ani z delší práce u počítače nebolely oči.

 

Klávesnice a myš ve stejné úrovni. Pro lidské tělo je přirozené, aby obě ruce pracovaly ve stejné výšce. Proto by měly klávesnice i myš ležet na jedné dostatečně velké pracovní desce. Stůl by měl tedy bez problémů pojmout monitor nebo notebook se stojánkem, klávesnici, myš a ještě Vám ponechat dostatek prostoru pro položení předloktí na stůl, nikoli na jeho hrany.

 

Pravý úhel. Pro pohodlnou práci za stolem se narovnejte a srovnejte si končetiny do pravých úhlů. Aby se Vám pracovalo ještě lépe, využijte ergonomicky tvarovaných doplňků. Klávesnice s nepatrným úhlem zakřivení a podložkou zápěstí Vám uleví od bolesti, protože prsty se budou pohybovat přirozeněji, než je tomu na standardní klávesnici.

 

Malá nebo velká myš. Ideální myš je taková, která Vám sedne přesně do ruky. Zápěstí pak není namáháno velkým úhlem sevření. Vhodné je i středové tlačítko umožňující pohyb v dokumentu pouze lehkým dotykem.

 

Pohodlné řešení pro práci s počítačem nabízejí ergonomicky tvarované myšky a klávesnice od společnosti Microsoft. Nabízí příjemně zaoblené tvary, měkká guma i velikost podporující správný úhel rukou. Tyto klávesnice a myši jsou zároveň optimalizované pro Windows 8 a významně usnadňují práci se systémem a aplikacemi, díky čemuž šetří uživateli čas.

Jaké příčiny podporují vznik karpálního tunelu a jak se dá řešit toto onemocnění, to vysvětluje MUDr. Martin Májovský z Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Jak vybírat vhodné pomůcky při práci s počítačem, to už radí Jan Drebitka ze společnosti Microsoft.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Šarka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář