Co udělat pro to, abyste letos vydrželi a svá předsevzetí opravdu naplnili?

Více než polovina lidí si někdy dala novoroční předsevzetí. Přelom nového roku je příhodným datem, kdy má člověk pocit, že si „konečně udělá v životě pořádek“. Jenže většinou tyto cíle bohužel berou rychle za své. Co udělat pro to, abyste letos vydrželi a svá předsevzetí opravdu naplnili?

foto / Freepik

Obvykle se novoroční předsevzetí týkají zdravějšího životního stylu. „Přestat kouřit“, „omezit alkohol“, „zhubnout“, „sportovat“, „zdravěji jíst“, „více spát“, „lépe dodržovat pitný režim“… Tyto položky se na „to-do“ seznamech objevují nejčastěji. Mezi další častá přání patří „věnovat se více rodině“, „najít rovnováhu mezi prací a volným časem“, „zlepšit finanční situaci“, „pomáhat druhým“, „přispívat na charitu“, „naučit se cizí jazyk“ a další. Jenže málokdo si po roce může vytoužené položky s klidným srdcem odškrtnout jako splněné. Důvody k neúspěchu mohou být různé.

Konec výmluvám

„Rodiče byli kuřáci, mám proto sklon k závislostem.“ „Nemám talent na jazyky.“ „Mám špatné geny, proto jsem tlustý/á.“ Ano, do určité míry nás geny ovlivňují, ale nejsme jen nemohoucími loutkami v rukou osudu. Existuje spousta faktorů, které ovlivnit můžeme: pokud jde o zdraví, je to například správná výživa, pravidelná pohybová aktivita, ale také schopnost relaxovat a snižovat tím úroveň stresu, nekouřit, zmírnit konzumaci alkoholu a také nezanedbávat prevenci nemocí, což často lidé podceňují a ignorují preventivní prohlídky u lékaře. Už tedy žádné výmluvy a vezměte otěže svého života do vlastních rukou.

Vytvořte si pravidelný návyk

Dobré je najít si něco, co vás „donutí“ nepolevit a necouvnout sami před sebou.

Nebuďte megalomani, postupujte krok za krokem

Nedávejte si nesplnitelné velké cíle, ale pěkně si je „rozsekejte“ na kousíčky. Změnit životní návyky je běh na dlouhou trať, nikoliv sprint. Americký statistik William Edwards Deming propagoval strategii malých, postupných a systematicky se opakujících kroků. Po druhé světové válce přispěl ke zlepšení kvality a výkonnosti průmyslu v Japonsku. Jeho metoda byla nazvána „kaizen“, což v japonštině znamená „změna k lepšímu“. Myšlenka se rozšířila z managementu firem do oblasti osobního koučinku a lze ji aplikovat i při snaze dosáhnout některých předsevzetí. Nevýhodou je, že výsledky nemusí být okamžitě patrné, ale je tu naopak velká výhoda: Díky postupování krok za krokem zvýšíte své šance, že dokážete změnu začlenit do svého života ve formě rituálu. Zpočátku stačí jen pár minut denně (např. cvičení, učení cizího jazyka…), postupně však můžete své úsilí navyšovat.

Buďte konkrétní a využijte moderní technologie

Nejrůznější aplikace mohou být také dobrým pomocníkem při rozhodnutí udělat v životě změny – upozorní vás na pravidelný pitný režim, chytré náramky vám monitorují počty kroků a spálených kalorií, ale i spánkovou aktivitu. Díky tomu každý den vidíte, zda se vám daří dodržovat počet hodin spánku, a dokonce i jaká je jeho kvalita.

Vezměte si na pomoc parťáka

Moderní technologie jsou užiteční pomocníci, ale není nad parťáka z masa a kostí! Jistě mezi svými blízkými máte někoho, kdo má podobná předsevzetí jako vy, anebo už je dokonce o krůček napřed. Využijte toho a pusťte se do plnění svých cílů společně, ať už jde o pravidelný sport, hubnutí nebo odvykání kouření. Můžete se vzájemně motivovat a podporovat. Opěrnou berličku lze ale hledat i u odborníků – například si najmout fitness trenéra, kuřákům může pomoci Národní linka kouření, roste poptávka po výživových poradcích, kteří nabízí jídelníček na míru i pravidelnou podporu při jeho dodržování.

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář