Zimní sporty si můžete užít i s cukrovkou. Ale musí se dodržet určitá pravidla

Většina lidí se mylně domnívá, že diagnóza diabetu znamená jen zákazy a omezení. Diabetici nesmí sladkosti ani další oblíbená jídla, a vyhýbat se by se měli i náročným sportům. Ano, určitá omezení samozřejmě platí, ale i s tímto onemocněním se dá sportovat na vrcholové úrovni. Mohou si tedy bez problému užívat i zimní radovánky. Jarní prázdniny se blíží mílovými kroky, jak zvládnout lyžování nebo snowboarding s cukrovkou?

foto / Freepik

Diabetici 1. typu se bez něj neobejdou, ale třeba na cestách s ním musejí zacházet nanejvýš opatrně. Řeč je o inzulinu. Správné zacházení s inzulinovými pery, jejich náplněmi a také náplněmi do inzulinových pump je klíčové pro jejich správné a bezpečné fungování.

Pro diabetiky by měly být sportovní aktivity samozřejmostí. Nejlepší kombinací je aerobní a odporové cvičení, trénovaní jedinci pak mohou postupem času přidávat na intenzitě. Lyžování ani snowboarding ale nejsou tak energeticky náročné sporty, mohou si tak sjíždění kopců bez problému užívat. I přesto by neměli zapomínat na důslednou a pravidelnou kontrolu glykémie, a to jak před sportovní aktivitou, tak po ní. Na horách je to obzvlášť důležité.

Zákeřná lanovka

Jedno z možných rizik představuje jízda na sedačkové lanovce nebo na kotvě. Doporučuje se, aby si diabetici zkontrolovali hladinu krevního cukru ještě před nástupem do kabiny.[1] Obecně platí, že diabetici by měli raději odpočívat, pokud si naměří hypoglykémii (pod 4 mmol/l), hyperglykémii (nad 15 mmol/l) nebo ketoacidózu (ketolátky v krvi nad 1,5 mmol/l). Pokud se necítí dobře, neměli by se raději přetěžovat a nesportovat.[2]

Během jízdy je nepohodlné si měřit hodnoty klasickým glukometrem, navíc jsou vleky rychlé a vysoko nad zemí. Kromě rizika pádu hrozí v nejvážnějším případě až hypoglykemický záchvat[3] (stav, kdy je hladina cukru v krvi velmi nízká a hladina glykemie se sníží pod 3,9 mmol/l 3,4).

Glukometr zimě neholduje

Věděli jste, že glukometr nemá rád zimu? Není to ale žádná novinka, technologiím zkrátka mráz nedělá dobře. Přístroj může opakovaně měřit nesprávné nebo žádné hodnoty. Je proto lepší si glykémii zkontrolovat v předstihu. Pokud si ale budete chtít (nečekaně) ověřit své hodnoty i na vrcholku hor, můžete si glukometr zahřát třeba v podpaží. Vždy byste jej ale měli uchovávat v teple, například v kapse co nejblíže tělu. Nezapomínejte tak uchovávat i inzulin.[4]

Výhodou proto může být senzor, malé kompaktní zařízení, které je zavedeno do podkoží paže nebo břicha. Pomocí čtečky nebo mobilního telefonu si můžete snadno a rychle zkontrolovat hladinu krevního cukru. Monitorace může být okamžitá (Free Style Libre) nebo kontinuální (Dexcom). Pacient lépe a pohodlně sleduje aktuální hladinu glukózy a hlavně trend, kam se bude v následujících minutách vyvíjet. Další výhodou je, že se diabetik nemusí píchat do zmrzlých prstů.

Pečlivá příprava je zásadní

Pokud se rozhodnete jet na hory, je lepší o tom informovat ošetřujícího lékaře. Společně upravíte dávku inzulinu. Důležité je během zimního sportu pravidelně odpočívat a nepřetěžovat se. Diabetici by neměli zapomínat ani na pitný režim. Hrozí riziko dehydratace, která je přidruženým rizikovým faktorem hyperglykémie (stav, kdy je hladinu cukru v krvi příliš vysoká, tedy nad hodnotou 10 mmol/l. Optimální rozmezí je 3,9 – 10 mmol/l.4). Doporučuje se vypít až dvojnásobné množství tekutin.

Selfmonitoring glykémie by se v žádném případě neměl podceňovat. Pravidelnou kontrolou hodnot lze předcházet závažným stavům, jako je hypoglykémie nebo hyperglykémie. Vhodné je mít na sjezdovce kamaráda (nebo člena rodiny), který v případě potřeby dokáže pomoci.

[1] https://www.freestylelibre.cz/blog/sport/zimni-sporty-s-diabetem

[2] https://www.freestylelibre.cz/blog/sport/sport-s-diabetem

[3] https://www.freestylelibre.cz/blog/freestyle-libre/hypoglykemie-s-freestyle-libre

[4] https://www.freestylelibre.cz/blog/cukrovka/hypoglykemie-a-hyperglykemie

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář