Naděje pro včasnou diagnostiku rakoviny

Čeští odborníci vyvíjejí diagnostický systém, který pomůže s včasným odhalením závažných nemocí. Využití najde zejména při diagnostice různých typů rakoviny. Na základě analýzy dat z velkého souboru pacientů předkládá program lékařům relevantní případy ke srovnání a funguje jako sekundární konzultace pro rychlé ověření diagnózy. Program vyhodnocuje souvislosti mezi jednotlivými symptomy. Lékařům šetří čas a u pacientů může vést ke stanovení diagnózy nemoci ještě před klinickými příznaky.

„Každý lékař denně udělá desítky závažných rozhodnutí. Díky rychlému rozvoji informačních technologií už na ně nemusí být sám,“ vysvětluje Vladimír Přikryl, generální ředitel společnosti CompuGroup Medical Česká republika, která společně s týmem předních českých expertů systém vyvíjí. „Lékař teď může využívat expertních systémů, které dokáží vyhodnotit řadu proměnných a porovnat je se stovkami potvrzených diagnóz ostatních pacientů,“ pokračuje Přikryl a dodává: „Každý pacient je jiný, ale přesto můžeme s využitím moderní výpočetní techniky nalézt na dostatečně velkém vzorku množství charakterově obdobných případů, které mohou lékařům pomoci s diagnózou.“

 

Právě včasná a správná diagnóza nemoci hraje v případě závažných nádorových onemocnění klíčovou roli a výrazně zvyšuje procento úspěšnosti léčby.

 

„V laboratorních i nemocničních informačních systémech je k dispozici velké množství anonymních dat, výsledků laboratorních vyšetření nebo diagnóz. Lékař se tak už nemusí odkazovat jen k případům své vlastní praxe,“ uvádí Přikryl.

 

Program nemůže lékaře nahradit, ale jako nástroj pomůže varovat i u pacientů, kde by lékař jinak neměl podle čeho chorobu určit (pacient není v rizikové skupině a nemá problémy). Systém upozorní na riziko vzniku závažných chorob ještě předtím, než dojde k u pacienta k prvním komplikacím.
V informačních systémech nemocnic či laboratoří jsou dlouhodobě evidované anonymní výsledky laboratorních vyšetření pacientů i zdravé populace. Ta mohou lékařům pomáhat při každodenním výzkumu i v běžné praxi. „Historická data mohou pomoci i při predikci či upozornění na hrozící zdravotní problémy. Lékař tak bude schopen zachytit onemocnění mnohem dříve než doposud,“ uzavírá Vladimír Přikryl z CompuGroup Medical.

 

www.cgm.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář