Naštěstí někdy bolest předčí závažnost problému

Bolest v hýždích, která někdy působí potíže s pohybem, protože vyzařuje do nohy. Brní vás prsty na ruce, cuká v oku nebo nesnesitelně bolí v noci záda? To vše může způsobovat uskřípnutý nerv.

Útlak nervu, známý mezi laickou veřejností jako skřípnutý nerv, je relativně běžný zdravotní problém. Nerv je při něm vystavený nadměrnému tlaku ze šlach, vazů a kostí. Dostane se mezi dvě kostěné struktury nebo pod sval a začne bolet.

uskřípnutý nerv / AdobeStock

Tunelové syndromy
Ostrá palčivá bolest – to bývá hlavní příznak, se kterým přijde pacient na neurologii. Často se přidává mravenčení a znecitlivění postižené oblasti. V postiženém místě přestanete cítit teplotu, tlak nebo bolest. Jindy se přidají křeče nebo svalová slabost. Mezi nejčastější diagnózy utlačování nervů je karpální tunel. Zná ho řada lidí, kteří hodiny a hodiny pracují s myší počítače. Při vysoké zátěži a neustále stejném pohybu dochází k zánětům, otokům, bolesti a nemožnosti s myší pracovat.
Kubitální tunelový syndrom se objevuje v loketním nervu, který stlačuje stále stejná poloha ruky při práci s počítačem nebo opírání ruky o tvrdý povrch. Poznáte ho mravenčením v malíčku a prsteníčku.
Tarsální tunelový syndrom zase tlačí na nervy v kotníku. Objevuje se u lidí, kteří mají opotřebený kloub vysokou zátěží při sportu či vyšším věkem. Ozývá se bolestí a mravenčením v chodidle.

Odpočinek a účinná léčba
Omezení aktivit, které nervům nedělají dobře je základem, jak si ulevit. Návštěvou fyzioterapeuta také nic nezkazíte. Doporučí vám nejrůznější ulevující pohyby, které posílí svaly a sníží tlak na nervy. Například strečink. Často pacientovi navrhnou individuální cvičební plány přesně podle jejich míry zánětu a omezení pohybu. Na zánět sedacího nervu se osvědčují střiky a vířivka. Všichni při bolesti sáhneme po lécích na bolest a doplňcích stravy, které posílí nervy a sníží zánět. Například Ibalgin působí na zánět a bolest, stejně rak paracetamol a Guajacuran je na uvolnění bloku páteře. Doporučují se i prohřívací náplasti, které uvolňují látky proti bolesti a na zánět.

Babské rady
Se předávají z generace na generaci a patří mezi ně:

  • Střídání teplých a studených obkladů na postiženou oblast, protože teplo uvolňuje napjaté svaly a chlad; snižuje otoky a záněty.
  • Klid, který brání dráždění nervu.
  • Cvičení – protahování a posilovací cviky mohou pomoci uvolnit svalové napětí a zlepšují průtok krve k postiženému nervu.
  • Bylinky – arnika, řebříček mají silné protizánětlivé vlastnosti. Zkuste obklady nebo mast.
  • Jemná masáž uvolní napětí v místě bolesti a prokrví postižené místo.
  • Dostatečný pitný režim
  • Strava plná vitamínů a minerálů, především B komplex – především trio vitaminů B1, B6 a B12. Tyto vitaminy mají podpůrný analgetický efekt a urychlují hojení poškozených nervových vláken. Také hořčík a vápník podporují nervy a jejich správné fungování

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář