Největší reprodukční klinika spustila program pro zachování plod

V tuzemsku se potýká s problémem s početím dítěte už zhruba čtvrtina párů, problémy s plodností mají rovnocenně muži i ženy. Řada těchto problémů je spojena s vyšším věkem a odkládáním dítěte do doby, kdy už spermie muže a vajíčka ženy nemusejí být tak kvalitní.

Největší tuzemská klinika reprodukční medicíny spustila programy Kompletace rodiny a zachování plodnosti českých mužů a žen. V unikátní kryobance, které jsou v České republice pouze dvě svého druhu, nabízí zamražení budoucí generace. Zároveň páry, které plánují pomocí umělého oplodnění přivést na svět dalšího sourozence, si mohou nechat zamrazit reprodukční buňky od stejného dárce či dárkyně.

„Víme, že rozhodnutí o použití darovaných reprodukčních buněk namísto vlastních je pro neplodné páry zcela zásadní, a proto nabízíme možnost uchování stejných darovaných buněk pro jejich budoucí léčbu. Žena, která již umělé oplodnění úspěšně podstoupila a plánuje s partnerem další dítě, tak dostává šanci počít sourozence, který bude geneticky příbuzný,“ uvedl ředitel kliniky REPROFIT International MUDr. Marek Koudelka.

Techniku zamražení spermií zvládají české kliniky bravurně již desítky let. Uchování oocytů (vajíček) je ale mnohem větší oříšek. Jde o velkou buňku s vysokým obsahem vody – na rozdíl od spermie. Při zamrazování vajíčka vytváří voda krystalky ledu, a ty poškozují genetický materiál. „Až v posledních letech, s rozvojem techniky ultrarychlého mražení zvané vitrifikace, máme uspokojivé výsledky a zamražením vajíček nesnížíme jejich kvalitu,“ podotkl Koudelka.

Zmrazování probíhá ve speciální kryobance pomocí tekutého dusíku při teplotě -196 stupňů Celsia a reprodukční buňky tak vydrží až desítky let. Podle lékařů je pak rozdíl mezi čerstvými vajíčky či embryi a zamraženými zanedbatelný. „Naše klinika se podílela na mezinárodní pilotní studii zcela nového systému pro vitrifikaci vajíček a jako první na světě zaznamenala úspěch v podobě dítěte narozeného touto technikou,“ podotkl odborný garant kliniky REPROFIT International – profesor Ladislav Pilka, který stál u zrodu prvního dítěte ze zkumavky v ČR.

Zamražení vajíček pro uchování ženské plodnosti doporučují lékaři nejen v případě, kdy žena odkládá otěhotnění na později, ale také v případě hrozící ztráty plodnosti z důvodu onkologické léčby nebo například v případě neočekávané absence partnerových spermií v léčebném cyklu (IVF). Mužům lékaři doporučují zmrazit spermie v mladém věku, kdy je jejich kvalita ještě dostatečně vysoká. Zmrazovat lze také embrya.

O kryobance

Moderní a nadstandardní kryobanka REPROFIT International je plně automatická a zajišťuje optimální podmínky skladování vzorků 24 hodin denně. Uskladněné vzorky jsou na rozdíl od běžně používaných Dewarových nádob chráněny před kolísáním teplot, nedostatkem tekutého dusíku anebo neopatrnou obsluhou. Přístup do kryobanky je omezen a permanentně monitorován proti zneužití.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář