Pásový opar: důsledek stresu a oslabené imunity

Jakákoli závažná stresová situace zásadně snižuje imunitu. V tu chvíli se v organismu může „probudit“ herpetický virus, který nás jinak sužuje ve formě neštovic.  Nyní se však z něho vyvine pásový opar. 

Nedostal své jméno proto, že se vyskytuje v pase – i když i tam může být – ale kvůli jeho specifickému tvaru. Vždy se vytvoří v podobě pásu (pruhu) a pouze na jedné polovině těla. Proč? Protože virus se „skrývá“ v nervech, a když se aktivuje, replikuje nervové dráhy. V tu chvíli se objeví na některých částech těla: v pase, na trupu, stehnech, zadku, ale může postihnout i obličej, a dokonce i oko.

Začíná nenápadně

Typickými prvními příznaky pásového oparu jsou únava, malátnost, horečka a výrazná bolest na jedné straně těla. Postižená oblast nemusí být ještě vůbec zarudlá, po vyrážkách ani vidu ani slechu.

Pokud se pásový opar tvoří v oblasti břicha nebo zad a projevuje se silnou bolestí, zpočátku si můžeme myslet, že máme například záchvat žlučníku, problém s ledvinami nebo slepým střevem.

Za dva dny až tři týdny se na kůži objeví vyrážky. „Jen výjimečně má toto onemocnění průběh bez typických příznaků na kůži. Především jsou to puchýřky s čirou tekutinou, která se postupně zakalí nebo ztmavne krví. V další fázi se vytvoří strup, který pak odpadne a

 na kůži mohou zůstat bledé skvrny,“ říká MUDr. Michaela Macháčová.

Ohrožuje také děti

Pásový opar se obvykle vyskytoval u starších osob, ale v posledních letech věková hranice klesá, a dokonce jím trpí i děti.

Lékaři se domnívají, že příčinou je právě oslabená imunita. Ta může být snížena vnějšími faktory (stres, únava, dlouho trvající enormní zátěž), ale u dětí může být vznik pásového oparu důsledek těžšího průběhu planých neštovic nebo tím, že organismus musel zvládnout několik závažných onemocnění současně nebo krátce po sobě. 

Infekční, ale…

I když se jedná o infekční onemocnění, ostatní pásovým oparem nenakazíte. Pokud se ale dostanete do styku s člověkem, který neměl plané neštovice, může je dostat. Pokud je již překonal, o tom, zda se u něj rozvine pásový opar, rozhoduje jeho imunitní systém.

Na veřejnost, do bazénů nebo posilovny ale s touto diagnózou určitě nechoďte.  „Je třeba myslet na to, že mnoho lidí pravé neštovice ještě nemělo. Jejich překonání v dospělosti nebo těhotenství může mít vážné následky,“ varuje lékařka.

Patří do rukou lékaře

Při prvních příznacích pásového oparu je třeba ihned vyhledat lékaře, jinak hrozí komplikace. Například ve formě celoživotní bolesti.

Lékař může naordinovat antivirotika a léky, aby na zmírnění projevů onemocnění – tj. Na bolest, svědění – a na podporu hojení puchýřů.

Doporučuje se chladit postiženou oblast, ale ne ledem.

„Velmi důležitý je také klidový režim. Je třeba omezit fyzickou aktivitu a snížit stres. Právě nedostatečný odpočinek a výrazný stres podporuje aktivitu a rozmnožování herpetického viru,“ vysvětluje MUDr. Michaela Macháčová. 

Dvě možnosti prevence

Pokud jste prodělali plané neštovice, pásový opar vám reálně hrozí vždy při oslabení imunity v kombinaci s vysokým stresem. Respektive, enormní stres snižuje imunitu a není vyloučeno, že se zaktivuje herpetický virus.

Dobrá rada, abychom se nestresovali, zní sice skvěle, ale je sporné, zda eliminace stresu skutečně zabírá. Jaké jsou tedy další možnosti prevence? Rozhodně posílení specifické imunity. „Pokud se v určitém okamžiku našeho života nemůžeme vyhnout velkému stresu, je dobré ho zmírňovat vhodnou životosprávou. Tedy pestrým jídelníčkem, dostatečným spánkovým a odpočinkovým režimem, nenáročným, ale pravidelným pohybem a také imunomodulátory, přírodními látkami, které prokazatelně podporují fungování imunitního systému. Silnými a funkčními imunomodulátory jsou beta glukany z hlívy ústřičné,“ říká Ing. Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures.

Další možnou prevencí je očkování proti neštovicím. Je pro lidi starší 50 let, kteří ještě neměli plané neštovice, ale také těm, kteří již prodělali pásový opar. Očkováním se vytváří látková imunita – tělo vytváří látky pro rozpoznání herpetického viru, díky čemuž může imunitní systém rychle zasáhnout po jeho aktivaci.

zdroj foto:istock

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář