Pijte vodu, ať vás nebolí hlava!

Bolí vás hlava, jste podráždění? Co když je na vině jen žízeň? Její nedostatek totiž snižuje vaši fyzičku i psychiku a celkově zhoršuje pracovní výkonnost.

Proto, aby obtíže nenastaly, měli byste od rána vypít alespoň půl litru čisté vody, jinak se vám „zadrhne motor“. Voda je chladící tekutina, která brání přehřátí lidského organismu. Velké ztráty tekutin si však v důsledku stresu nemusíte vůbec všimnout.

 

Víte, že většina lidí vypije během pracovní doby sotva 40% denního příjmu tekutin? Ve skutečnosti by to mělo být průměrně nejméně 60-65%.

 

Voda představuje důležitou složku lidského organismu a plní nenahraditelnou funkci.

 

Vždyť přibližně 70% naší hmotnosti tvoří právě ona. Tělo zdravého mladého muže s váhou 70 kg obsahuje 42 litrů vody. Voda je přitom jediná tělesná látka, kterou je nutné denně pravidelně doplňovat. Minimální denní příjem tekutin by měl být alespoň 2,5 l, z čehož 0,5 – 1l může pocházet z jídla, (ovoce, zelenina, polévky a pod.). Množství, které tělo spotřebuje, závisí hlavně na teplotě prostředí a vlhkosti vzduchu (čím je tepleji, tím více se potíte – a  potřebujete více pít). Důležitá je  i aktivita, které se věnujete (při fyzicky náročné práci nebo sportovní aktivitě vzrůstá potřeba doplňování tekutin)Má vliv i stres, věk, pohlaví a zdravotní stav. Pijte nápoje během jídla, i ke svačinám!

 

Mezi časté projevy dehydratace/nedostatku vody v těle/ patří bolesti hlavy, podrážděnost nebo únava. Dokonce i mírná dehydratace chronické povahy může zvýšit riziko infekce močových cest, ledvinových kamenů a mrtvice.

 

Abyste se vyhnuli potížím, neomezujte se pouze na vodu. Naše tělo dokáže získat dostatečné množství vody i ze sycených nápojů a džusů, mléka, čajů či jiných potravin. S velkou pravděpodobností tak vypijete více tekutin, jako kdybyste pili jen čistou vodu.
Nikdy nečekejte, až budete mít žízeň!

 

Dodržování pitného režimu má blahodárný vliv na zdravotní stav, přispívá ke správnému fungování organismu, povzbuzuje mozek a dodává potřebnou energii na zvládání náročných pracovních úkolů.

 

Nedostatek vody v těle je vždy spojený s nedostatečným příjmem! A na závěr:“bez jídla vydrží lidské tělo až 50 dní, ale bez pití je to jen pár dní,“ připomíná odborník na výživu RNDr. Pavel Suchánek (foto) a ještě odpovídá na další otázky, například…Jak poznáme, že máme málo tekutin, co tělu ještě přidat?

 

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz


Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář