Světový den zdraví

Světový den zdraví připadá na 7. dubna. Letos je zaměřen na prevenci hypertenze (vysoký krevní tlak). Není to ale jediný zdravotní problém, který trápí civilizované země. Všichni odborníci se shodují na důležitosti prevence, která je rozhodujícím faktorem při péči o vlastní zdraví.

Prof. Renata Cífková, vedoucí Centra kardiovaskulární prevence TN

 

Vysoký krevní tlak – to není legrace

 

Nebude-li nemoc léčena, hrozí infarkt nebo mrtvice či selhání ledvin. Léčí se úpravou životosprávy, případně nasazením léků. Příčina vysokého krevního tlaku neboli hypertenze zůstává v 90 až 95 procentech případů neobjasněna. Zradou vysokého krevního tlaku je, že může dlouhá léta probíhat bez příznaků, a že prvním jeho projevem bude rovnou infarkt nebo cévní mozková příhoda. Vysoký krevní tlak lze snížit úpravou životosprávy, u většiny pacientů je však nutné i pravidelné podávání léků. Velký význam má omezení příjmu soli. Pacient by rozhodně neměl hotové pokrmy přisolovat a měl by si cíleně vybírat potraviny s nízkým obsahem soli. Maximální doporučovaná denní dávka je 6 gramů, to je asi jedna čajová lžička. Škodí také nadměrná konzumace alkoholu. Co je do jídelníčku naopak potřeba zařadit, je zelenina a ovoce.
Svou roli hraje i vyšší tělesná hmotnost. Chcete-li s vysokým krevním tlakem bojovat, měli byste pár kilo shodit. Je potřeba se také více hýbat. Optimálním druhem aktivity je jogging nebo jízda na kole, případně chůze ostřejším tempem, ideálně každý den, nebo alespoň 5 dní v týdnu pod dobu 30 minut.

MUDr. Petr Kolek, primář gynekologicko-porodnického oddělení TN

 

Hlavně prevence

 

Ač se to zdá neuvěřitelné, procento žen, které absolvuje jednou ročně preventivní prohlídku, je u nás nejnižší v Evropě (cca 40-50 %) a řadíme se tedy mezi rozvojové státy Afriky. Vzhledem k této skutečnosti máme dvojnásobný výskyt rakoviny děložního čípku, než ostatní evropské státy. Frekvence onemocnění je cca 20/100 000 žen. Mluví se o něm, protože by se mu dalo snadno předcházet právě díky preventivnímu vyšetření.
V rámci preventivní prohlídky může gynekolog také zjistit nejčastěji záněty pochvy, cysty na vaječnících, myomy a nádorové onemocnění čípku. Dále je celá škála onemocnění jednotlivých gynekologických orgánů. Prevence jednou ročně je ideální interval pro to, abychom včas zachytili jakékoliv zdravotní problémy, i v případě, že ženě nezpůsobují žádné potíže. V poslední době se uvažuje o zavedení dvouletých intervalů, ale pouze v případě, že bude na preventivní prohlídky chodit dostatečný počet žen.

MUDr. Halka Bittmanová, lékařka radiodiagnostického oddělení TN

 

Nezanedbávat mamograf

 

Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním u žen.  Jejich výskyt se zvyšuje s rostoucím věkem po 50. roce, ale vyskytují se i u žen mladších.  Naštěstí máme dnes několik možností, jak toto onemocnění zachytit již na samém začátku anebo dokonce ještě v tzv. přednádorovém stavu. V naší republice již více než 10 let funguje velmi dobře propracovaný systém prevence rakoviny prsu. Cílem tohoto programu je zabezpečit pravidelnou prohlídku žen, tak aby v případě, že ženě bude diagnostikován zhoubný nádor v prsu, byl ještě v tzv. preklinické fázi. Počáteční stadia znamenají pro ženy velkou pravděpodobnost vyléčení. Bohužel zatím tento program využívá v současnosti necelých 60 % žen. Snahou všech odborníků je, aby se do tohoto programu zapojilo v konečném výsledku 80 % žen.

 

Proč některé ženy nechodí na preventivní vyšetření?
Důvodů je celá řada. Nejčastější je ten, že v současném poměrně hektickém způsobu životního stylu české ženy nemají čas. Druhým nejudávanějším důvodem je, že si některé ženy myslí, že jich se tato nemoc netýká. Neměly nikoho s podobným onemocněním v rodině, tudíž není důvod se nechat zbytečně ozařovat. Bohužel nádorové onemocnění prsu jen v 10 % je podmíněno geneticky, dalších 90 % je naprosto náhodný výskyt.

 

Doc. Zdeněk Beneš, primář interního oddělení TN

 

Účastnit se screeningu a přijít včas

 

Výskyt kolorektálního karcinomu (KRK) v České republice je velmi vysoký a řadíme se v něm na přední místo na světě. Nemocní s tímto zhoubným nádorem chodí k lékaři často pozdě, často již ve stadiu generalizace, takže adekvátní léčba se již stává velmi obtížnou. Je vážnou skutečností, že KRK působí tak velké ztráty na životech, přičemž je to prevencí a detekcí jeden z nejlépe ovlivnitelných a léčitelných zhoubných nádorů, pokud se zachytí včas.

Screeningový program je v České republice zaměřen na asymptomatické jedince, kterým se ve věku nad 50 let provádí testy na okultní krvácení do stolice a při jeho pozitivitě následuje kolonoskopické vyšetření. U dalších bezpříznakových pacientů se může provádět ve věku nad 55 let primární screeningová kolonoskopie, která se při negativním výsledku může opakovat za 10 let. Vše je při tom hrazeno VZP či jinými pojišťovnami. Kolonoskopie je zaměřena hlavně na vyhledávání adenomových polypů, které představují významnou prekancerózu. Adenomy se dají odstranit bezbolestně metodou endoskopické polypektomie, přičemž je pacient podle histologické struktury adenomu zván v určitých intervalech na kontroly. Velká pozornost při detekci KRK musí být také věnována rizikovým skupinám. Mezi ně patří nemocní s nespecifickými střevními záněty (ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc) a geneticky podmíněná onemocnění jako např. Lynchův syndrom a familiární adenomatóza.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář