Nedostatek selenu: Je naše zdraví v ohrožení?

Zvyšte svou ostražitost, je-li na některou z následujících otázek vaše odpověď kladná: lámou se vám nehty? Třepí se vám konečky vlasů? Vypadávají vám hodně vlasy? Tyto a mnoho dalších potíží mohou být spojené s metabolizmem a s činností vaší štítné žlázy. Už se ale málo ví, že jedním z nejdůležitějších prvků pro zajištění řádné činnosti štítné žlázy je selen. A Češi jsou zařazeni do skupiny států s vysokým zdravotním rizikem z nedostatku selenu.

Selen je přírodní látka, kterou naše tělo potřebuje pro udržování zdraví ve stopovém (tedy velmi malém) množství. A právě na selenu jsou závislé bílkoviny, které jsou zapojeny do různých tělesných funkcí od imunitní obrany po plodnost či boj se záněty. „V devadesátých letech soustavný výzkum tato zjištění potvrdil a prokázal, že obyvatelé ČR trpí skutečně dosti významným nedostatkem tohoto důležitého prvku,“ říká jeden z předních českých odborníků v oblasti stopových prvků RNDr. Jan Kvíčala, CSc. z Endokrinologického ústavu v Praze. Může tak narušit vaši imunitu, snížit ochranu proti oxidačnímu stresu či zvýšit riziko propuknutí určitých chorob. Také může ovlivnit hormonální regulaci vašeho těla a urychlit proces stárnutí.

Máme téměř o třetinu méně selenu

Pro představu, nedávná zpráva uvedla hodnotu selenu nad 120 ug/l jako optimální pro snížení úmrtnosti na srdeční a onkologická onemocnění. „Průměrný příjem selenu u dospělých se sice zvýšil na 43 ug/l na den, ale stále nedosahuje doporučených minimálních příjmů jiných států, a navíc ho nedosahují všechny skupiny obyvatel,“ varuje Kvíčala a pokračuje: „Z tohoto hlediska jsou na tom nejhůře senioři, u nichž se příjem a stav selenu snižuje. Analýzami jejich stravy byl určen příjem selenu na průměrných 22 ug/den, což je velmi nízká hodnota zejména s ohledem na to, že jde o skupinu obyvatel s nejvyšším výskytem kardiovaskulárních a maligních onemocnění.“

Další rizikové skupiny

Další skupinou, která by mohla být výrazně ohrožena nedostatkem, jsou těhotné a kojící ženy. Ty potřebují zvýšený příjem selenu pro vyživení rychle se vyvíjejícího dítěte, přičemž dostatečné množství selenu prakticky nelze získat pouze z naší běžné stravy. Rovněž těžce pracující a vrcholoví sportovci by měli mít zvýšený příjem selenu, v těchto případech spojený s vyšší tělesnou zátěží.

Selen nikde není

U nás je velmi nízký stav selenu i v běžné populaci od 6 do 65 let. Podle odborníka je důvodem nízkých hladin selenu to, že naše strava obsahuje málo selenu. „V půdě je selenu nedostatek, potraviny se zvýšeným obsahem selenu nejsou na trhu běžné a už se ani nedováží, proto nezbývá než užívat doplňky stravy,“ říká odborník. Díky doplňování formou doplňku stravy se stav selenu lepší již za několik týdnů. „Je však důležité, abychom se zaměřili na vstřebatelnost produktu, který si vybíráme,“ uvádí Kvíčala a radí: „V případě selenu doporučuji patentovanou formuli SelenoPrecise, což jsou v Dánsku patentované kvasnice se selenem, které obsahují více než 30 různých druhů selenu. V klinických studiích je doloženo, že se v těle vstřebá téměř 90 % obsahu.“

 AUDIO rozhovor: Odborníci hovoří o významu selenu. Poslouchejte naše povídání.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář