Česko dýchej! – vzkazují plicní lékaři

„Hledám kuřáka, staršího 40 let, s vleklým kašlem a neustále se horšící dušností. Zn. Navždy spolu.“ Takto by nejspíš vypadal inzerát, který by si podala chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Tato zákeřná choroba ročně v České republice zabije 2500 lidí a celkem jí v tuzemsku trpí kolem 800 000 pacientů, spíše mužů.

Na záludnou plicní nemoc upozorňují odborníci během Světového dne boje proti chronické obstrukční plicní nemoci (19. 11. 2014) v rámci akce Česko dýchej. Na pěti místech v České republice mohou lidé dojít na bezplatné spirometrické vyšetření, které umí CHOPN odhalit. Lidé si mohou změřit funkci plic o tomto víkendu na stáncích Center zdraví v Ostravě, Plzni, Praze, Ústí nad Labem a v Brně, přímo na místě bude přítomen plicní lékař.

Podle předsedy České pneumologické a ftizeologické společnost prof. MUDr. Vítězslava Kolka, DrSc. nelze CHOPN vyléčit, ale včas nasazená účinná léčba dokáže výrazně zpomalit zhoršování stavu a zmírnit potíže pacientů. U stabilizované CHOPN je možné zpočátku vystačit s užíváním inhalovaných léků, které krátkodobě rozšiřují průdušky. U těžších stádií nemoci je pak nutné pravidelné inhalování léků s dlouhodobým účinkem a dechová rehabilitace, případně i nasazení perorální léčby. „V nejtěžších stádiích nemocní často končí na jednotkách intenzivní péče s náhlým dechovým selháním a potřebou podpůrného dýchání. V domácí péči tito pacienti potřebují dlouhodobé podávání kyslíku, u některých je vhodným řešením transplantace plic,“ vysvětlil profesor Kolek.

AUDIO: CHOPN je vleklá nemoc,  o které pacienti i nevědí, jak je zákeřná to už poví předsedy České pneumologické a ftizeologické společnost profesor Vítězslav Kolek.

„Na vzniku CHOPN se zhruba z 80 % podílí kouření. Jedním z nejúčinnějších preventivních opatření tak je nikdy nezačít kouřit nebo okamžitě přestat a snažit se nedýchat kouř ostatních kuřáků,“ uvedl prim. MUDr. Norbert Pauk, Ph.D., primář Kliniky pneumologie a hrudní chirurgie FN Na Bulovce. Každoročně se pokouší přestat kouřit přibližně milion českých kuřáků, většinou však bez odborného dohledu lékaře, proto se to podaří pouze zhruba třem až pěti ze sta.

Příčinami CHOPN ale také může být práce ve znečištěném prostředí, výfukové plyny, kouř, chlad a zvýšená vlhkost. „Přibližně 15–20 % případů CHOPN souvisí s pracovním prostředím,“ podotkl  Kolek.

AUDIO: Jak vypadá zánět Chopn u pacienta, to už popísuje Norbert Pauk,  primář Kliniky pneumologie a hrudní chirurgie FN Na Bulovce. Herec Michal Pavlata trpí CHOPN.

Pneumologové se na plicní nemoci letos zaměřují celý rok a to v rámci celoevropské aktivity Breathe Clean Air (Dýchej čistý vzduch). Zveřejňují alarmující data o plicních nemocech a bojují za zlepšení zdravotního stavu populace – například osvětou, ale hodlají také vyrazit za politiky s návrhem systémových změn, vedoucích ke zlepšení zdraví plic české populace.

Spirometrická vyšetření se konají:
V Ostravě v obchodním centru Nová Karolína, 22. 11., 12–19 hod.
V Plzni v obchodním centru Olympia, 22. 11., 12–19 hod.
V Ústí nad Labem na venkovním stanovišti na Mírovém náměstí, 22. 11., 10–16 hod.
V Brně v obchodním centru Futurum, 23. 11., 12–19 hod.
V Praze v obchodním centru Nový Smíchov, 23. 11., 12–19 hod.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář