Nová pilulka „po“ zabrání těhotenství i pět dnů po sexu

I v době dostupnosti široké nabídky antikoncepce každá 6 těhotná žena vyžaduje umělé přerušení těhotenství. Pilulka poúčinkuje až 5 dnů po nechráněném styku. Před pohlavními chorobami ale neochrání.

 

Nouzová tabletka EllaOne je metodou pro příležitostné použití – protržení či sklouznutí kondomu, výjímečný nechráněný sex – rozhodně není náhradou z metod pravidelné antikoncepce. Uživatelka si může sama koupit pilulku co nejdříve. Tedy i v prvních několika hodinách po nechráněném styku a chránit se proti nežádoucímu těhotenství. Léčivý přípravek může být bezpečně a účinně užíván i bez lékařského předpisu.

 

Účinnost přípravku je nejvyšší, pokud je užit do 24 hodin od nechráněného styku. V době široké nabídky běžných antikoncepcí je číslo nechtěných těhotenství stále vysoké, jde téměř o 44 % žen. K zamyšlení je i údaj, že téměř 30 % žen v reprodukčním věku mělo nechráněný styk v posledních 12 měsících.

 

Riziko těhotenství je nejvyšší v období ovulace. Ovulace je proces, kdy se uvolní vajíčko z vaječníku a je připraveno k oplodnění. Pokud nedojde k oplodnění do 24 hodin, vajíčko zaniká. Spermie po nechráněném pohlavním styku (po ejakulaci muže do vaginy ženy) mohou přežívat v reprodukčním systému ženy až 5 dní a pokud v tomto období dojde k ovulaci, je riziko těhotenství vysoké. Pilulka musí být užita co nejdříve po nechráněném styku, kdy je její  účinnost nejvyšší. Oproti starší generaci postkoitální antikoncepce je navíc účinná i v době 24-48 hodin před ovulací. Zároveň, oproti pilulkám s obsahem účinné látky levonorgestrel, je ellaOne  možno použít až do 5 dnů od nechráněného styku nebo selhání antikoncepční metody. Je důležité si uvědomit, že i žena s pravidelným menstruačním cyklem může ovulovat v rozmezí 11. až 18. dne. Navíc jen 30 % žen má pravidelný menstruační cyklus, u dalších 70 % žen může nastat ovulace nepředvídatelně od 8. do 22. dne. Metoda počítání plodných dnů je proto velice nespolehlivá. Tabletka jako jediná spolehlivě funguje i bezprostředně před ovulací.

 

AUDIO: Profesor Pavel Calda z gynekologicko-porodnické kliniky VFN  a PhDr.Jakub Šimek, ředitel společnosti Akacia představí novou pohotovostní pilulku.

 

Pokud žena přichází do lékárny pro pohotovostní pilulku, žádá pro sebe tabletku s vysokou účinností a deklarovanou bezpečností.

 

30mg tableta je vysoce účinná a jde o nouzové řešení pro uživatelku. Doporučená cena 664,- Kč
Na www.ellaone.com   najdete i českou verzi textu k přípravku.
Je třeba také upozornit na pocity matek, které nečekaně otěhotní a dítě si nechají. Často prožívají vůči dítěti pocity viny, obávají se, že to dítě „pozná“, více uvádějí výchovné obtíže. Nemusí jít jen o mladé, či dokonce nezletilé matky. Setkáváme se i se zralými matkami jednoho dítěte, které nečekaně či příliš rychle otěhotní, a přitom další dítě vlastně chtějí. Tyto negativní pocity matky se pak promítají do vztahu k dítěti i do vztahu mezi sourozenci.
Z psychologického hlediska je tak jednoznačně ideální, když se děti rodí jako plánované a chtěné.

 

AUDIO: Co dokáže ovlivnit pohotovostní tableta, k tomu se vyjádří  z gynekologické kliniky MU Brno primář Robert Hudeček.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář