Nespotřebované a prošlé léky patří zpět do lékárny

Třetina Čechů nekontroluje dobu použitelnosti léků v domácí lékárničce. Skoro polovina neřeší likvidaci nespotřebovaných a prošlých léků.

Pětina lidí vyhazuje léky do koše, pětina jejich likvidaci vůbec neřeší. Možný důvod? Lidé neví,  že mohou léky bezplatně vracet do lékáren. Vyplývá to z květnového průzkumu veřejného mínění, který zadala Česká asociace farmaceutických firem.

„Apelujeme na pacienty i zdravou veřejnost, aby nespotřebované a prošlé léky jednoduše vraceli zpět do lékáren. A zároveň upozorňujeme na rizika léků, které exspirovaly. Asi nikdo by nejedl prošlý sendvič, nebo takový, který zapomněl několik dnů ve vyhřátém autě, u léků je však chování lidí paradoxně odlišné,“ říká výkonný ředitel ČAFF Emil Zörner.

„Lidé by měli s léky hospodařit správně. Znamená to pravidelně kontrolovat domácí lékárničku, léky mít označené, a pokud exspirují, vrátit je bezplatně do lékárny,“ vysvětluje Emil Zörner. Pouze 55 % lidí ví, že v lékárnách jim léky vezmou zpět a to zcela zdarma.

Prošlé léky jsou ze zákona klasifikovány jako nebezpečný odpad, proto musí být po době použitelnosti likvidovány certifikovanými firmami. Naopak v odpadkových koších či spláchnuty do toalet a umyvadel jsou zbytečným ekologickým a zdravotním rizikem. Dvě pětiny lidí tento fakt nerespektují.

Stává se, že nedobereme celé balení, které nám lékař předepíše, případně nám léky zbývají po členech rodiny. Největší část tvoří volně prodejné léky, které si pořizujeme do zásoby pro akutní potřebu.

Problémem však zároveň je, že 30 procent lidí vůbec nekontroluje, zda nemají ve své lékárničce přípravky s prošlou dobou použitelnosti. Odpověď „kontroloval jsem v posledním měsíci“ je ovlivněna tím, že respondenti v tomto období zakoupili nový lék, u něhož se předpokládá, že doba použitelnosti je v pořádku.

 

AUDIO: Jak kontrolujeme své léky doma, k tomu hovoří výkonný ředitel ČAFF Emil Zörner.

správný postup při nakládání s léky:

– Zkontrolujte, zda nemáte v lékárničce lék s prošlým datem použitelnosti. Jeho užití je zbytečným zdravotním rizikem, které navíc zvyšuje špatné skladování léků. Největším nebezpečím je horko a vlhko.

– Zkontrolujte, zda nemáte nespotřebovaná zejména antibiotika a další léky na předpis. Tato léčiva si nenechávejte na příští léčbu. Takové rozhodnutí přísluší lékařům.

– Pokud máte prošlé či nespotřebované léky, odneste je do lékárny. Máte právo na jejich odevzdání a to zcela bezplatně. 

– Léky skladujte na místě k tomu určenému, dle příbalové informace. Určitě ne v kuchyni, koupelně či zásuvce automobilu. Pokud si v horkých dnech nejste jisti, dejte léky do lednice.

– Rozmyslete si, jaké přípravky byste měli mít v domácí lékárničce. Obvykle jsou to volně prodejné léky, které jste vy a členové vaší rodiny užívali v posledním roce. 

AUDIO: Jak skladovat a hospodařit s léky, to už radí lékárnice PharmDr. Ivana Lánová.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář