Škodí proteinová dieta játrům a ledvinám?

  To, jak oblíbená proteinová dieta působí na naše tělo, princip ketózy i množství bílkovin, které bychom měli za den sníst, jsme probrali s Martinou Dvořákovou, hlavní výživovou poradkyní KetoDiet, blogerkou a dietní koučkou, mezi jejíž klienty se řadí české i slovenské celebrity a která se zdravé výživě věnuje již více než 15 let.

Opravdu při proteinové dietě tělo čerpá energii z vlastních tukových zásob?

Přesně tak. Proteinová dieta stojí na principu ketózy. Při té naše tělo využívá tukové zásoby jako hlavní zdroj energie namísto sacharidů. Proto se nám daří redukovat i problematické partie, které při jiných způsobech hubnutí odolávají. 

Zmínila jste ketózu. Jak se do ní dostanu?

Ketóza v těle nastává zhruba za 2-4 dny po tom, co v jídelníčku omezíme příjem všech sacharidů včetně cukrů na minimum. Obvykle se uvádí hodnota pod 50 g sacharidů za den, ale každé tělo funguje trochu jinak, proto tohle číslo berme pouze jako orientační. U někoho bude vyšší, u jiného naopak nižší. Že jsme v ketóze poznáme většinou tak, že nám ubývají kilogramy i centimetry, cítíme se dobře, jsme plni energie a nepociťujeme hlad. 

Je ketóza vhodná pro každého?

Ketóza je pro naše tělo zcela přirozený stav, ale pokud nemáme dostatečné tukové zásoby, je možné, že ani nenastane. Tento proces tedy nejlépe funguje u zdravého člověka, který trpí reálnou nadváhou či obezitou. V případě, že se potýkáme s určitým zdravotním problémem, jako je třeba cukrovka nebo potíže s vnitřními orgány, doporučuji zvolit jiný způsob hubnutí. Ketóza není vhodná ani pro budoucí či kojící maminky. A nekojící maminky by se začátkem proteinové diety měly počkat alespoň 6 měsíců po porodu. 

Jak dlouho mohu v ketóze fungovat?

V odborné literatuře se uvádí, že bychom neměli v ketóze setrvávat déle než 6 měsíců. Proto svým klientům doporučuji nastavit celkovou délku hubnutí na půl roku a poté se naučit novou hmotnost stabilizovat. Při opravdu velké obezitě můžeme pak za dalších 6 měsíců celou hubnoucí kůru zopakovat. 

Játra a ledviny jsou v souvislosti s proteinovou dietou často skloňovanými orgány. Může jim tento typ diety uškodit?

Každé hubnutí představuje pro náš organismus určitou zátěž, a to jak psychickou, tak i pro naše vnitřní prostředí. V zásadě bychom se měli dlouhodobě stravovat tak, abychom si ideální a stabilní hmotnost udržovali. Pokud se ale stane, že potřebujeme zhubnout, neřekla bych, že je proteinová dieta pro naše tělo výrazně větší zátěží než jiný způsob hubnutí. Jedná se o krátkodobou záležitost, která naše játra či ledviny nezatíží víc než dlouhodobá nadváha či obezita. Ta podle mého názoru představuje daleko vyšší zdravotní riziko. Naše orgány nám budou vděčné, pokud se nadváhy zbavíme jednou provždy.

Proteinová dieta značí velký přísun bílkovin za den. Nebudu jich jíst příliš mnoho?To, že při proteinové dietě pravidelně konzumujeme bílkovinná jídla, má hned několik důvodů. Bílkoviny mají velmi dobrý sytící efekt, takže se nebudeme trápit hlady. Bílkoviny plní také ochrannou funkci pro naši svalovou hmotu. Čím lépe svaly ochráníme, tím lépe bude fungovat celý náš metabolismus. Spalování tuků totiž probíhá i díky aktivní svalové hmotě. Nepředstavujme si ale, že budeme jíst několikanásobné doporučené denní dávky bílkovin. Naopak. Stačí, když bílkoviny navýšíme pouze nepatrně. Řekla bych, že běžným lidem naopak v jídelníčku dostatek bílkovin chybí. Pokud si dáme k obědu 100g plátek masa, tak to neznamená, že jsme přijali 100 g bílkovin.

PŘÍKLAD denní porce bílkovin

  • Doporučená denní dávka pro ženu vážící 70 kg je 0,8-1 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti.
  • V normálním stravovacím režimu by tato žena měla přijmout až 70 g bílkovin.
  • Při proteinové dietě se dostane až na 90 g bílkovin denně, a to se rovná 1,2 g na 1 kg.
  • Zátěž by představoval denní příjem, který přesahuje hodnotu 2,8 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti. Na tyto hodnoty se dostávají např. kulturisti, kteří budují svalovou hmotu při přípravě na soutěže. 

Ketóza resp. proteinová dieta údajně pomáhá i jinak než jen s redukcí hmotnosti. Je to tak?

Ano, proteinová dieta má pozitivní vliv i na kvalitu pleti, pomáhá řešit potíže s otoky, s lymfatickým oběhem, a dokonce zlepšuje stav celulitidy.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář