Češi a první sex – mladí jsou zodpovědnější

Při intimní premiéře je více mužů, kteří používají kondom a dívky se více spoléhají na antikoncepci.  Ukázal to průzkum Sexuologického ústavu na téma Sexuální chování v ČR.

 

„V aktuálním průzkumu se věk první soulože vůbec poprvé dostal pod 18 let, dívky začínají už po sedmnáctém roce života a chlapci mezi 17. a 18. rokem,“ uvádí sexuolog Petr Weiss.

Navzdory mládí přistupují k sexu zodpovědně, a to jak k ochraně před otěhotněním, tak i před pohlavními chorobami. Při prvním styku použilo kondom 42 procent dotázaných, 20 procent dívek už v době prvního milování užívá antikoncepční pilulky.

Přerušovanou soulož při prvním styku preferuje 13 procent a jedno procento dívek se spoléhá na „neplodné dny“.

Hormonální antikoncepci užívá 60 procent dotázaných žen. „V tomto směru můžeme být spokojeni,  protože míra užívání hormonální antikoncepce nás řadí na úroveň vyspělých západních zemí,” dodává Weiss.

V čem se může sledovat výrazná změna, je počet sexuálních partnerů za život. Muži přiznávají zhruba deset sexuálních partnerek za celý život, u žen počet stoupl téměř o jedno procento a vychází v průměru na šest sexuálních partnerů. „Muži i ženy si ale často vymýšlí,” uvedl sexuolog Petr Weiss. „Muži tyto počty nadhodnocují a ženy většinou nepřiznají přesný počet partnerů.”

 

Každá desátá Češka zažila nedobrovolný sex

Průzkum rovněž ukázal, že každá desátá Češka zažila nedobrovolný sex, nejčastěji ze strany manžela či partnera. „V roce 2008 činil podíl sexuálních napadení partnerem 62 procent, v aktuálním průzkumu hrozivých 72 procent,“ upozornil Weiss.

Znásilnění jednou v životě přiznalo sedm procent žen, vícekrát tři procenta. Sexuální zneužití v dětství uvedlo jedno procento mužů, čtyři procenta žen jednou a jedno procento žen opakované.

Homosexualitu už více tolerujeme, než před deseti lety.

 

Poruchy v sexuální oblasti trápí muže i ženy, u žen se o nich ale méně mluví. Přiznalo je 11 procent žen, při minulém průzkumu 20 procent.

Z mužů, kteří přiznali poruchu v sexuální oblasti, 56 procent uvedlo poruchu erekce, tedy o dvě procenta víc než v předchozím průzkumu, a 17 procent předčasnou ejakulaci, zatímco v předchozím průzkumu 15 procent. Na podporu erekce jsou účinné léky už dvě desítky let. Specifický lék je i na předčasnou ejakulaci, užívá se dvě hodiny před souloží a trvání pohlavního styku spolehlivě prodlouží.

 

Narůstá procento mimomanželských styků

Nelichotivá jsou čísla, která se zabývala mimomanželským stykem. Nevěru přiznalo 55 procent mužů,  většinou šlo o krátkodobé známosti, nebo příležitostný styk. Mimomanželský styk přiznalo 34 procent žen, ve většině případů to jsou dlouhodobější milostné poměry. Třetina žen i mužů však považuje tyto styky za nepřípustné, uzavřel průzkum.

 

AUDIO: O sexu víme stále více a nebojíme se zeptat, co dodává ještě profesor Petr Weiss ze Sexuologického ústavu Praha.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář