Češky vystřídají za život průměrně 7 sexuálních partnerů, problematické situace řeší často pozdě

Agentura Millward Brown provedla průzkum v 15 zemích, zaměřila se i na metody antikoncepce Doby, kdy každá žena měla obvykle jednoho sexuálního partnera po celý život, dávno minuly.

Výzkumná agentura Millward Brown se dotázala téměř 7000 žen ve věku 15-49 let na dosavadní počet jejich sexuálních partnerů a zjistila, že průměrně jich vystřídají pět. Češky tento průměr přesahují a přiznávají 7 partnerů. Zhruba v polovině případů užívají hormonální antikoncepci. Ty, které se tímto způsobem nechrání a jako hlavní ochrannou metodu používají kondom, po problematickém sexu často vyčkávají příliš dlouho. Situaci pak musí řešit ve více než 10% případů drasticky – interrupcí. Přitom existuje řešení: Escapelle, takzvaná „pilulka po“, která při užití do 72 hodin po rizikovém pohlavním styku předejde otěhotnění. Jak moc ji ale ženy, jichž se tato problematika dotýká, znají a využívají?

Průzkum pro společnost Gedeon Richter provedený agenturou Millward Brown se v 15 zemích včetně České republiky zabýval počtem sexuálních partnerů a metodami antikoncepce se zvláštním důrazem na ženy, které jako hlavní antikoncepční metodu používají kondom. „Dotázali jsme se 500 žen v České republice, což odpovídá velikosti národního reprezentativního vzorku,“ uvedl Peter van der Wildt, Group Account Director výzkumné agentury Millward Brown. V počtu sexuálních partnerů Češky převyšují průměr a uvádějí jich sedm, 19 % z nich přiznává 10 a více sexuálních partnerů v dosavadním životě. Ze sledovaných zemí je to třetí nejvyšší počet, po Rakousku (9) a Velké Británii (8).

14 % z dotázaných Češek uvedlo, že jako hlavní antikoncepční metodu používají kondom.  Téměř třetina z nich přiznala, že se jim při sexu stala s kondomem nehoda a vyvstalo tak riziko nechtěného otěhotnění. Jen tři z deseti takto ohrožených žen by bezprostředně po nechráněném sexu použilo pohotovostní antikoncepční pilulku. Vystavují se tak riziku drastického řešení v podobě potratu, který prodělala každá devátá žena z těch, které kondom jako hlavní ochrannou metodu uvedly. To je více než ve sledovaných západoevropských zemích, iv zemích sousedních včetně Slovenska.

„Potrat je obrovským zásahem do zdraví a především psychiky ženy, který ji může ovlivnit na celý život,“ uvádí doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková,CSc., docentka klinické psychologie Sexuologického ústavu    1. LF UK a VFN v Praze. „Má také výrazný vliv na partnerské vztahy jak aktuální, tak i budoucí, do kterých žena vstupuje. Proto je rozhodně žádoucí se tomuto zákroku v maximální možné míře vyhnout,“ doplňuje doc. Janáčková.

„Bylo mi 18 a měla jsem ještě rok do maturity, když jsem zjistila, že čekám se svým spolužákem dítě,“ svěřuje se třicetiletá Eva. „Sklouzl nám kondom, ale mysleli jsme si, že jsme vše zachránili včas. Bohužel tomu tak nebylo.  O ´tabletce po´ jsme nevěděli, naši situaci by vyřešila. Šla jsem na potrat, bylo to v tu chvíli nejschůdnější řešení. Pocitu provinilosti jsem se ale nikdy nezbavila. Před dvěma roky jsem se vdala a od té doby se s manželem snažíme o dítě. Zatím marně. A i když údajně nemám žádné fyziologické obtíže, často myslím na to, zda to není trest za lehkovážné chování v minulosti,“ vypráví Eva.

Aby společnost Gedeon Richter v maximální možné míře napomohla ženám zmenšit rizika po nechráněném sexu, spouští nové webové stránky www.escapelle.cz. Zde najdou ženy seznam lékáren, kde pilulky dostanou, a také kalkulačku, kde zadají přesné časové údaje nechráněného styku a dostane se jim výpočtu, kolik času  k možnosti využít Escapelle ještě zbývá. Záchrannou tabletku je třeba použít co nejdříve po nechráněném pohlavním styku, nejpozději však do 72 hodin. Pohotovostní antikoncepce je dostupná bez lékařského předpisu, byť s omezením. Bez receptu si ji mohou koupit ženy a dívky od 16 let na základě předložení osobního dokladu. Dívky, kterým ještě nebylo 16 let, musejí navštívit lékaře a požádat o vystavení receptu.

Na www.escapelle.cz najdou i poradnu, kde jim odborník z řad gynekologů pomůže s jejich problémem.

AUDIO: Češky vystřídají 7 sexuálních partnerů, to odhaluje mezinárodní průzkum, co k tomu říká sexuoložka Laura Janáčková

AUDIO: Jak pomůže ženám a dokdy pohotovostní antikoncepce to už sdělí lékař Tomáš

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář