Psychika a hubnutí. Pozitivní přístup může ovlivnit výsledek vaší snahy

Martina DvořákováO tom, jak je při hubnutí důležité být po psychické stránce v pohodě, jsme si povídali s Martinou Dvořákovou, hlavní výživovou poradkyní KetoDiet, ale také blogerkou a dietní koučkou, která se zdravému životnímu stylu věnuje již více než 15 let a mezi její klienty se řadí jak české, tak i slovenské celebrity. 

Existuje nějaký návod, jak pro sebe najít tu správnou motivaci k hubnutí?

Univerzální návod na to, jak najít správnou motivaci k hubnutí neexistuje. Každá naše motivace ke změně je správná a pro každého z nás jiná. Důležité je se ke změně odhodlat a začít. Je úplně jedno, jestli to bude v zimě, na jaře nebo na konci léta. Pokud chceme zhubnout, můžeme začít kdykoliv. Někoho může motivovat zlepšení zdravotního stavu, jiného kamarádka, které se právě zhubnout podařilo. Pro někoho jsou motivací šaty či plavky. Nelze říct, že jedna motivace je správná a druhá ne. Každý jsme jiný. Co motivuje jednoho, druhého nemusí. 

Svou motivaci jsem našla a pustila se do hubnutí. Nejsem si ale jistá v tom, co, kdy a hlavně kolik toho mám sníst. Jak si hlídat režim a dodržet ho?

Hubnutí je složitý proces. Je to ale i psychicky velmi náročné období. Nebavíme se jen o pevné vůli, ale i důslednosti a poctivosti sám k sobě. Proto se nevyplatí se svým tělem jakkoliv experimentovat. Náš jídelníček musí obsahovat dostatek všech živin a navíc ve správném poměru. Musíme pohlídat, abychom nehladověli nebo naopak nejedli zbytečně moc. Abychom hubli správně, tzn. z tuků a zachovali si aktivní hmotu. Pokud si sami nejsme jisti, jak si redukční program nastavit, je lepší se poradit s odborníkem. Ten nejprve zhodnotí náš zdravotní stav a také dosavadní stravovací návyky. Provede analýzu těla na bioimpedančním přístroji a podle výsledků doporučí vhodný redukční režim. Pro někoho bude vhodná např. proteinová dieta, při které budete mít jasně stanovený dietní plán, jinému bude vyhovovat běžný vyvážený jídelníček s navýšením fyzické aktivity. Důležité je, abychom se cítil komfortně. Jídlo by pro nás nemělo představovat stres nebo v nás vyvolávat negativní pocity. Naopak. Jídlo by nám mělo přinášet radost. 

Rodina a přátele mě příliš nepodporují. Občas si navíc neodpustí na mou hmotnost nebo snahu zhubnout rýpavou poznámku. Jak mám na jejich negativní komentáře reagovat?

Toto se bohužel občas stává. Rodina se místo toho, aby nás podporovala a držela nám palce, staví k naší snaze o změnu stravování negativně. Důvody mohou být různé. Může to být i tím, že už máme několik neúspěšných pokusů za sebou a rodina má starost, abychom nebyli po dalším neúspěchu zase zklamaní. Pokud necítíte podporu rodiny, bude to samozřejmě daleko větší zkouška vlastního odhodlání a vytrvalosti. Tady bych opět doporučila obrátit se na odborníka, který bude po celou dobu vaším spojencem. Bude vás podporovat, motivovat a sdílet s vámi vaši radost. Hubnutí vám půjde lépe, když si budete mít s kým popovídat o svých pocitech nebo obavách. Vyberte si kouče, který vám lidsky sedne. Je to totiž i o určité chemii. Měli byste si být jednoduše sympatičtí. Sami pak uvidíte, jak je jeho role na cestě za vysněnou postavou důležitá a jak vám může pomoci celý průběh zvládnout snáze. Někdy se to nepodaří hned napoprvé, proto se nevzdávejte a navštivte jiného. Je to podobné, jako když si vybíráte třeba lékaře nebo kadeřníka.

Může se stát, že přestanu hubnout, když nebudu psychicky vyrovnaná?

Psychika má na úspěšné hubnutí určitě zásadní vliv a pozitivní přistup může ovlivnit celý výsledek. Každý z nás prochází v životě různými obdobími. Asi se shodneme, že někdy se nám daří hubnout hladce, jindy se trápíme a výsledek ne a ne se dostavit. Ano, je to o našem psychickém rozpoložení. Už jen to, že se rozhodnu začít by mi mělo přinášet radost. Těšit se na každý další den a radovat se z každého malého úspěchu. Nedávejme si nereálné cíle. Dávkujme je postupně. Začněme například s cílem: „Zhubnu prvních 5 kg.“ Jakmile toho dosáhnu, posunu svůj cíl o dalších 5 kg atd. Když si totiž hned na úvod řeknu, že zhubnu 30 kg, cesta bude příliš dlouhá a mnohdy i nereálná. Pak se může stát, že se rychleji vzdám. Užívejme si proto již celý proces změny. Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat a určitě i naše okolí si všimne naší dobré nálady. I tady platí, že s úsměvem jde všechno líp.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář