Rada seniorů šíři osvětu o pneumokoku

Rada seniorů „rozjela“ informační kampaň o pneumokokových onemocněních a jejich prevenci. Na podzim v řadě českých měst nyní několik lékařů přednáší zájemcům z řad seniorů o zápalu plic, meningitidě a dalších nemocech, které má často na svědomí jedna a ta samá bakterie – pneumokok. A také o tom, co mohou lidé udělat, aby pravděpodobnost onemocnění snížili. Spojení takové osvěty s Radou seniorů je logické, neboť jsou to právě lidé nad 65 let, koho onemocnění způsobená pneumokoky nejvíce ohrožují.

„Imunitní systém oslabuje zhruba od 65 let věku. To je hranice, od které musíme zpytovat svědomí a snažit se pro své zdraví něco udělat. U osob, které jsou trvale léčeny, je hranice nižší,“ uvádí pneumolog doc. MUDr. Bohuslav Mrzena, CSc.

Rada seniorů nechala vyrobit video, v němž docent Mrzena tuto problematiku popisuje blíže.  Video je ke zhlédnutí zde: https://www.youtube.com/watch?v=Em-kM3nEF7w

 

 

 

 

 

 

doc. MUDr. Bohuslav Mrzena, CSc.

Pneumokok způsobuje většinu komunitně získaných zápalů plic. Jak ukázal nedávno dokončený výzkum PneuVUE, Češi většinou nevědí, že tato nemoc může být nakažlivá. Ačkoliv 95 procent oslovených respondentů (šlo o tisícovku Čechů starších padesáti let) považuje tuto nemoc za vážnou, jen 20 procent se obává, že by sami mohli onemocnět. A jen mizivé procento se chrání očkováním proti pneumokoku. I toto by Rada seniorů pomocí osvětového programu ráda změnila.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář