Český den proti rakovině letos Liga pořádá ve středu 14.května

Celonárodní veřejnou sbírku Český den proti rakovině letos Liga pořádá ve středu 14.května. Dobrovolníci nabízejí v ulicích měst žluté kytičky. Minimální příspěvek zůstává 20 Kč. Již osmnáctý ročník sbírky je tentokrát spojen s kampaní upozorňující na prevenci rakoviny plic, protože výskyt bronchogenního karcinomu u nás stoupá..

Předsedkyně LPR Praha MUDr. Michaela Fridrichová objasňuje příčinu vzestupu: „Rostoucí výskyt onemocnění se týká výhradně žen, naopak u mužů sledujeme v posledních letech mírný pokles. Mezi rizikové faktory bronchogenního karcinomu patří především aktivní i pravidelné pasivní kouření. Kouření je na rozhodnutí každého jednotlivce, prevenci před onemocnění máme do značné míry ve svých rukou.“ Proto Liga dlouhodobě podporuje preventivní protikuřácký projekt v mateřských školách Já kouřit nebudu a vím proč a program v základních školách Normální je nekouřit.

Světová zdravotnická organizace (WHO) si rizika spojená s kouřením uvědomuje v plné šíři, proto již v roce 2005 vstoupila v platnost Rámcová úmluva WHO o kontrole tabáku. Ředitelka Kanceláře WHO v České republice MUDr. Alena Šteflová upozorňuje na nelichotivou vizitku České republiky: „České 13leté děti jsou podle mezinárodní studie WHO z pohledu kouření 2. nejhorší v Evropě, protože 1x týdně kouří 10 %  dívek a 9 % chlapců, v 15 letech kouří již 28 % dívek a 22 % chlapců. Uplatnění článků Rámcové úmluvy v praxi a legislativě ČR by mělo pomoci snížit vysoký počet kuřáků v ČR, a to především mezi mládeží.“

Vedle letošní prevence rakoviny plic Liga kontinuálně působí i na poli boje proti melanomu. V den sbírky v Praze a při podzimní putovní výstavě Každý svého zdraví strůjcem ve spolupráci s Českou akademií dermatovenerologie nabízí zájemcům vyšetření kůže lékařem – dermatologem. Prof. MUDr. Jana Hercogová potvrzuje smysl spolupráce: „Při vyšetřeních na akcích pořádných Ligou diagnostikujeme vedle jiných zhoubných nádorů i případy maligního melanomu. Naší snahou je identifikovat melanom v raném stádiu, které znamená lepší prognózu. Cílem je, aby žádný pacient nemusel na melanom zemřít.“

Sbírka Český den proti rakovině:
– 800 000 ks žlutých kytiček s modrou stužkou
– 1000 obcí a měst všech krajů a okresů
– 500 poboček České pošty je připraveno zpracovat hotovost z výběrčích vaků
– 12 300 dobrovolníků ve žlutých tričkách

Žlutý stan v dolní části Václavského náměstí – na Můstku
Sbírka bude i letos viditelná ve žlutém stanu na Václavském náměstí, kde kytičky nabídnou letošní vítězky České Miss G. Franková, T. Skoumalová a N. Buranská a loňské vítězky G. Kratochvílová a M. Leová, dále Jakub Železný, Heidi Janků, Rey Koranteng,  Alfred Strejček a další. V hudebním programu se na pódiu vystřídají pěvecké sbory, stepaři i sóloví zpěváci Heidi Janků a Vladimír Hron. Zájemcům budou na místě k dispozici lékaři k odborným konzultacím i vyšetřením kůže.

AUDIO: Předsedkyně LPR Praha MUDr. Michaela Fridrichová zve na veřejnou sbírku žlutých kytiček.

AUDIO: Kouření je hlavní viník rakoviny plic. Dokáže moderní chirurgie nemocným pomoci? Co k tomu říká  primář hrudní chirurgie Thomayerovy nemocnice Vladislav Hytych.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář