Rakovina prsu ohrožuje také těhotné ženy

Riziko je vyšší u těch, které mají první dítě po třicítce. V tomto věku rodí první dítě stále více Češek, a tak nádorů prsu v těhotenství u nás přibývá. Ročně je to 30 až 40 žen. Lékaři volí takovou léčbu, aby zachránili ženu i dítě, což se téměř vždy podaří.

„Ročně onemocní rakovinou prsu 7000 žen, z nich 125 do 35 let věku, 300 do 40 let a 600 do 45 let. Je tedy větší pravděpodobnost při pozdějším věku těhotenství, že žena onemocní rakovinou prsu,“ uvádí docentka Petra Tesařová z onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

Primářka pracoviště Breast Unit Prague Miroslava Skovajsová dodává, že riziko zvyšují vedle věku také opakované hormonální léčby při umělém oplodnění. Starší páry častěji nemohou počít přirozeně a využívají asistované reprodukce. Obě rizika se tak sčítají.

AUDIO: Co je příčinou vzniku rakoviny prsu v průběhu těhotenství , ale i po porodu?… to už vysvětlí onkoložka Miroslava Skovajsová, primářka pracoviště Breast Unit Prague.

 

Onkologové řeší, zda zahájí léčbu hned, nebo s ní počkají po porodu a podstoupí riziko, že propásnou šanci zachránit život matce. Podle Tesařové končí těhotenství potratem zcela výjimečně, jde o případy, kdy se nádor zjistí v první třetině těhotenství a nelze ho operovat.

Výběr léčebných postupů je zúžený, protože některé mohou dítěti ublížit. Situaci komplikuje i to, že rakovina prsu u těhotných bývá agresivnější, a tak při odkládání léčby roste ohrožení nemocné matky. Nádor mohou vyoperovat. Když nechtějí ohrozit dítě, musejí počkat s operací do 16. až 18. týdne, kdy zásadně klesá riziko potratu. Operace ale nezabrání šíření nádoru do těla.

„Zbývá chemoterapie, i zde ovšem záleží na pokročilosti těhotenství – v jeho počátcích je chemoterapie riziková. Začíná se s ní až po 16. týdnu těhotenství, kdy zásadně klesá nebezpečí potratu,“ upřesnila Tesařová.
Touto léčbou se podle ní daří „udržet nádor na uzdě“, než je možné provést porod, ten bývá kolem 34. týdne, kdy je dítě dostatečně zralé. Pak žena v léčbě rakoviny pokračuje. Může podstoupit ozařování, dostat biologickou léčbu, někdy je nutná i další chemoterapie.

AUDIO: Když průběh těhotenství naruší rakovina prsu, jde o jednu z nejtěžších životních situací. Přesto se dá pomoci jak maminkám, ale i miminku …. jak, to už vysvětlí docentka Petra Tesařová z onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

 

Děti narozené ženám po léčbě rakoviny prsu jsou zdravé a nemají častěji vrozenou vadu či jiné poškození než děti narozené zdravým matkám. Po léčbě může žena znovu otěhotnět a mít další dítě, riziko návratu nemoci u ní není větší, než kdyby po léčbě už další těhotenství nepodstoupila.

V prevenci rakoviny prsu se využívá vyšetření ultrazvukem a mamografem. Zdravotní pojišťovna VZP hradí vyšetření ženám starším pětačtyřiceti let, přičemž do konce srpna této možnosti využilo 9 a půl tisíce žen, což je o 15 procent více než loni. Podíl na tom zřejmě má případ hollywoodské herečky Angeliny Jolie, která v květnu oznámila, že kvůli rodinné dispozici podstoupila preventivní operaci, nechala si ňadra odstranit a nahradit je implantáty.

V těchto dnech zdravotní pojišťovna rozbíhá další preventivní program. Zve (stejně jako ostatní pojišťovny) dopisem k vyšetření ty, které zanedbaly preventivní prohlídku, včetně žen rizikové kategorie 45-70 let. Mamograf dokáže odhalit rakovinu v časném stádiu v 70 procentech případů.

Prevence je ale nutná i u mladých žen do pětatřiceti let, které by si měly svá prsa pravidelně prohlížet a s každou nepravidelností, co nejdříve navštívit lékaře. Případů, kdy se karcinom objeví u žen pod čtyřicítkou, totiž přibývá.  Navzdory vzrůstajícímu počtu žen, které se na vyšetření vypraví, totiž mamograf stále používá jen 54 procent žen.

AUDIO: Šťastný konec čekal maminku 34letou Michaelu Beitlovou s dcerkou Žofinkou. Během kojení si nahmatala bulku, zpočátku si paní Michaela myslela, že je to zánět, ale přišlo to nejhorší, vyšetření prokázalo rakovinu prsu. Jak to zvládla celá rodina? Poslouchejte.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář