Nenechme rakovinu tlustého střeva vyhrát! Nebojte se vyšetření!

Rakovina tlustého střeva a konečníku (CRC). Tuto diagnózu každý rok vyslechne více než 8 500 Čechů, téměř 4 tisíce na ní zemřou. Až 55 % případů je odhaleno pozdě, v pokročilém stádiu nemoci, kdy se úspěšnost léčby velmi snižuje. Důraz na prevenci a zvyšování informovanosti již diagnostikovaných pacientů tak zůstává hlavním úkolem občanského sdružení Onkomaják, kterému v boji proti této nemoci nově pomáhá herec Miroslav Etzler.

 

„O kolonoskopii jsem jakési povědomí měl. To doplňovaly mýty, více méně vždy z druhé ruky, o tom, jak nepříjemná zkušenost to je. A protože jsem muž a ti, jak známo, bývají v zajetí strachu mnohem víc než ženy, nesmírně jsem se bál. Po svém tatínkovi mám ale dědičnou dispozici, zemřel totiž na rakovinu tlustého střeva, když mi bylo 15 let. Jsem si jistý, že kdyby informovanost o preventivních vyšetřeních i možnostech léčby byla před 35 lety větší, byl by tady s námi mnohem déle. Nechat se tedy proto vyšetřit a angažovat se v informovanosti hlavně nás ‚pánů tvorstva‘ je rozhodnutí, kterého nelituji,“ říká Miroslav Etzler a dodává: „Dozvěděl jsem se, že střeva mám čistá. Pocítil jsem vlastně velkou úlevu, vzhledem k mému někdejšímu způsobu života a genetické predispozici jsem to nečekal. Rozhodl jsem se přestat kouřit a trochu víc dbát o to, co jím. Oba tyto faktory jsou totiž hlavní spojenci v boji s onemocněním tlustého střeva. Pokračovat budu i v informační kampani, protože včasná prevence zabrání pozdějším vážným komplikacím.“

U nás je možné zapojit se do preventivního screeningového programu od věku nad 50 let. Každoročně by lidé měli podstoupit test na skryté krvácení do stolice, nad 55 let je volba mezi tímto testem nebo kolonoskopií. V případě, že kolonoskopie nemoc vyloučí, stačí vyšetření opakovat až po 10 letech.

 

Podpořit lidi, aby přišli na preventivní vyšetření kolorektálního karcinomu,má také projekt tzv. adresného (cíleného) zvaní, který připravuje Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) za pomoci prostředků EU a jež by měl odstartovat ještě letos vlétě.

 

„Vše,co se pro informovanost o této nemoci povede realizovat,má smysl. Preventivní program totiž vyžaduje hlavně spolupráci a aktivní přístup celé populace,a zde mají zásadní roli i média. Žádná nemoc není ‚sexy‘ tématem, aby se o ni lidé zajímali sami. Proto jsme oslovili charismatického Miroslava Etzlera, který, jak věříme, je zajímavý pro veřejnost i média a i díky své osobní zkušenosti snad pomůže odbourat zbytečné obavy. Lidé by měli vědět, že ani odhalení nemoci nemusí znamenat konec, že jim mohou pomoci v komplexních onkologických centrech, kdedíky specializované péči nabízí cílenou a vysoce efektivní léčbu,“ říká Pavla Freij, ředitelka občanského sdružení Onkomaják.
Kampaň s Miroslavem Etzlerem doplní i letos už tradiční putování makety tlustého střeva –Střevotour po českých a moravských městech. Nejbližší je 15. –18. května 2013 v odletové hale Terminálu 2 Letiště Václava Havla v Praze, kde se budou moci informovat o prevenci a možnostech léčby každý den od 8.00 –20.00 hodin u vyškoleného personálu.

 

Herec Miroslav Etzler nám prozradil, proč se zapojil do kampaně proti rakovině tlustého střeva a konečníku a sám mnohé udělal pro své zdraví.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Z občanského sdružení Onkomaják promluví ředitelka Pavla Freij a pozve Vás na Střevotour 2013.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář