Nevěřte mýtům o antikoncepci. Ptejte se svého lékaře

Vhodná antikoncepce existuje pro každou ženu – důležité je vybrat ji podle potřeb a přání ženy.

Kdy asi plánujete mít děti? Jste zapomnětlivá? Kouříte? Možná vás to překvapí, ale i s takovými otázkami se můžete setkat v gynekologické ordinaci, když se přijdete poradit ohledně vhodné antikoncepce. Antikoncepčních metod existuje celá řada, a tak není vždy snadné se mezi nimi rozhodnout.

Ty ženy, které jsou dobře informované, cítí, že si o svém těle rozhodují samy. I proto je důležité, aby zvolená antikoncepce odrážela individuální potřeby ženy a respektovala její představy o životě.

Pokud máte ke svému lékaři důvěru, můžete s ním hovořit i o intimních záležitostech beze studu. Je dobré s lékařem mluvit také o svém sexuálním životě, představách ohledně mateřství včetně toho, kdy byste se a zda vůbec chtěla stát matkou, případně zda uvažujete o dalším dítěti. Pro lékaře jsou užitečné i informace o vašem životním stylu, zda máte pravidelný denní rytmus nebo je většina vašich dní velmi hektických, a tak si neumíte představit užívat pilulku vždy ve stejnou hodinu. To vše se může odrazit ve volbě vhodné antikoncepce.

Gynekolog by měl být informován o všech zdravotních problémech, které vás trápí, včetně těch, které sama považujete za malicherné. Třeba, zda užíváte nějaké léky, a to včetně volně prodejných přípravků. Zatajovat byste mu neměla ani to, že kouříte. Čím více informací má , tím lépe je schopen vám poradit.

Dobrým zdrojem jsou internetové stránky www.antikoncepce.cz, které obsahují aktuální údaje napomáhající mladým lidem diskutovat se svými lékaři o volbě vhodné formy antikoncepce pro sebe i partnera. Na internetových stránkách je také možné najít různé bizarní, ale i uvěřitelné mýty včetně jejich logického vysvětlení.

Nebojte se zeptat

Ptejte se vždy, když něčemu nerozumíte nebo vám není jasné, co vám lékař říká. Je velmi důležité, abyste správně vše chápala, jde o vaše zdraví.

  • Jaké možnosti antikoncepce u mě přichází v úvahu?
  • Existuje nějaká další alternativa?
  • Jaké jsou výhody a nevýhody vámi navrhované metody?
  • A co dál? Vyšetření, kontrola, termín další navštěvy, …?

 

AUDIO: Dá se ženě vybrat správná antikoncepce, odpovídá MUDr. Vanda Hořejší, gynekoložka.

Nebát se zeptat znamená nebát se vlastní zodpovědnosti za rozhodnutí, která učiníme

Jednou z  nejdůležitější lidských dovedností je umět se ptát. Umět se ptát není totiž jen o dobře položené otázce, ale hlavně o odvaze. O odvaze upoutat na sebe pozornost a ukázat druhým, jakým způsobem uvažujeme. Je to do jisté míry „odkopání se“ v intelektuální rovině. To, jaké otázky člověk klade, částečně odkrývá, jaké informace již má a jak s nimi nakládá. Snad nikdo si nepřeje, aby ho ostatní považovali za hlupáka. A právě tahle obava paradoxně brání mnoha lidem nebýt hlupáky, protože se bojí zeptat. „Kdo se nezeptá, nic se nedozví“, říkala moje babička „líná pusa – holé neštěstí“! A měla pravdu …
Stačí se jen zamyslet, v čem vlastně to neštěstí „neptat se“ spočívá. Troufám si říct, že to není jen v tom, že ten, kdo se neptá, moc toho neví, tudíž má velmi omezené množství informací. A když má člověk informací málo nebo dokonce nemá v určité oblasti vůbec žádné, nemá prakticky žádnou možnost se zodpovědně rozhodnout o svém životě. A tohle je zřejmě právě to neštěstí, na které tahle lidová moudrost upozorňuje.  
Záludnost častých dotazů a hlavně získaných odpovědí zcela jistě spočívá v tom, že tazatel obdrží nemalé množství informací, se kterými musí dál zodpovědně pracovat. Na tohle upozorňuje další lidové rčení – „kdo se moc ptá, moc se dozví“. Nenechte se mýlit, tohle není o bagatelizování otázek, jak se na první pohled zdá, ale upozornění na fakt, že více odpovědí nutí člověka přemýšlet, zvažovat, možná se i dále ptát, a rozhodnutí se tak může vzdalovat.  
Ale jak již bylo řečeno, často se ptát a nechat i některé věci vysvětlovat většina lidí nechce. Nicméně nechat se řídit jen pokyny, které vydá někdo druhý, také nebývá pro většinu z nás tím nejkomfortnějším. A tak, ať se na to podíváte, z kterého chcete konce, stejně nezbývá, než se dát jednou nebo druhou cestou. Tedy buď se snažit vzít svůj život do svých vlastních rukou, přestat se bát se ptát a převzít zodpovědnost za svá rozhodnutí, která nejsou mnohdy vůbec snadná, nebo jen poslouchat a nechat druhé, aby nám prostě něco naordinovali, a jen věřit, že pro nás zvolili to nejlepší. Slabé místo tohoto přístupu je právě ve spolehnutí se na fakt, že druzí vědí mnohem lépe, co je pro nás dobré. Neopomenu drobnou poznámku: „A jsme si jistí, že to vědí druzí, když my sami v tom často tápeme a jasno nemáme?“
A nic na tom nemění ani fakt, že ten, kdo se bude snažit najít pro nás to nejlepší možné řešení, např. při volbě antikoncepce, nosí bílý plášť a je uznávanou autoritou v oboru. Bez naší pomoci ve formě zdánlivě hloupých a jednoduchých otázek, které se v naší hlavě vynořují na základě našich životních zkušeností a které odrážejí nejen to, jací jsme, ale i jak přemýšlíme a co od života chceme, se ani ten nejlepší odborník neobejde. Chcete-li využít maximálně zkušenosti i odbornosti těch druhých, nebojte se nechat je nakouknout do vašeho světa, aby se vám podařilo najít to pravé a nejlepší možné právě pro vás.

 

AUDIO: PhDr. Marta Boučková, psycholožka doporučuje – nebojte se zeptat.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář