Rakovinu tlustého střeva a konečníku ovlivní včasná prevence!

U nás je rakovina tlustého střeva druhým nejčastějším zhoubným nádorem. U mužů po plicní rakovině u žen po rakovině prsu. Jde o nejčastější nádorové onemocnění trávicího traktu, jehož výskyt se stále zvyšuje.

 

Ročně je zjištěno kolem 5 500 nových nádorových onemocnění tlustého střeva a přes 2 000 nádorových onemocnění konečníku. Řadu let zaujímáme přední místa ve světových statistikách. Alarmující je, že prakticky polovina nádorů je odhalena až v pokročilém stadiu, kdy je léčba podstatně složitější a naděje na úplné uzdravení velice malá.
Riziko vzniku nádorového onemocnění tlustého střeva a konečníku narůstá s věkem – výrazný nárůst je po padesátém roce života.

 

Jaké jsou příznaky onemocnění?

 

Střídání průjmu a zácpy, krev nebo hlen ve stolici, křečovité bolesti břicha, pocit plnosti, chudokrevnost, plynatost. Člověk se cítí slabý, unavený, ztrácí na váze. Nádorová onemocnění konečníku se projevují nucením na stolici, při odchodu stolice dochází i k odchodu hlenu nebo krve.

 

Dědičná dispozice

 

V některých rodinách vzniká opakovaně nádorové onemocnění tlustého střeva u blízkých příbuzných na základě dědičné dispozice. Onemocnění se tady objevuje v neobvykle mladém věku a opakovaně. Pokud měl nádorové onemocnění tlustého střeva rodič nebo sourozenec, riziko onemocnění je 2–3x vyšší než u ostatní populace. Jestliže měli tento druh nádorového onemocnění dva blízcí příbuzní, je vhodné provést genetické vyšetření.

 

Prevence nádorů tlustého střeva a konečníku

 

Omezte příjem alkoholu, tučnou stravu, jezte více drůbež a ryby než tučná masa a uzeniny. Jezte hodně ovoce a zeleniny, protože obsahuje vlákninu a také vitaminy a stopové prvky. Omezte uzení a grilování na ohni a také smažení jídel.
Nekuřte, snižte používání soli, sportujte, hlídejte si váhu.

 

Preventivní prohlídky

 

Na střevu mohou vznikat drobné žlázovité výrůstky (polypy), které se po delším čase mohou zhoubně zvrhnout. Včasnou diagnózou tohoto žlázového polypu a jeho odstraněním se zamezí rakovinné přeměně. Časným příznakem chorobných změn na tlustém střevu je proniknutí malého množství krve do stolice. Krvácení je tak malé, že je nelze rozeznat pouhým okem. Krev však můžeme zjistit velmi jednoduchým testem.

Spočívá v tom, že se 3 dny po sobě vezme vzorek stolice asi velikosti čočky a rozetře se do testovacího psaníčka.

Pokud nemáte žádné příznaky, pak od 50 do 54 let 1x za rok se vyšetřuje stolice jednoduchým testem na přítomnost stopy krve (tzv okultní krvácení). Tato tzv. “psaníčka” obdržíte u svého praktického lékaře nebo gynekologa. Podobnému účelu slouží i jednorázové testy ve tvaru tyčinky, která se zaboří do stolice. Instrukce na jejich použití najdete na každé testovací sadě. Pokud se zjistí přítomnost krve ve stolici, je nutné doplnit vyšetření celého tlustého střeva po vyprázdnění- kolonoskopii. Je to mnohem citlivější metoda a u osob s vyšším rizikem by měla být upřednostněna. Nádory tlustého střeva a konečníku/polypy/ se tvoří na vnitřní straně stěny střeva. Můžou být zhoubné i nezhoubné a během kolonoskopie se také dají jednoduše odstranit a neohrožují lidský život.

 

Po rakovině tlustého střeva a konečníku je třeba aktivně pátrat. Její záludnost spočívá v naprosto bezpříznakovém počátku a jen velmi neurčitých projevech i při již plně rozvinutém onemocnění. Chystá se i cílenější  testování obyvatel na kolorektální karcinom, kdy pozvání na preventivní vyšetření dostanou lidé do domovní schránky.

 

Jak účinně předejít karcinomu tlustého střeva a včas zabránit rozvoji jedné z nejrozšířenějších diagnóz?…to už poradí docent Radan Keil z Gastroenterologie interní kliniky FN Motol.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šarka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář