Rekondiční centrum: Pohyb je lék na mnohé neduhy!

Pohybem nám lépe funguje srdce a oběhový systém, máme pohodu a hezčí postavu!

 

Mnozí už nedrží diety, ale hlavně cvičí. Takový recept na štíhlou linii využívají lidé v rekondičních a fitness centrech.

 

Převažují  zde dámy mezi 45. a 60. rokem života, se sklonem k obezitě a k takzvanému metabolickému syndromu – tedy k cukrovce, vysokému krevnímu tlaku a zvýšené hladině krevních tuků (lipidů), hlavně „zlého“ LDL cholesterolu. Ke cvičení se protrápily roky střídavého hladovění a opakovaného nabírání váhy v důsledku jo-jo efektu – a zjistily, že pohyb opravdu funguje. Nejen že se jim podařilo zredukovat tělesný tuk a zmenšit svoji konfekční velikost. Dokonce si teď dopřejí občas oblíbené pochoutky.

 

Proč rekondiční centrum

 

„Pro každého z nás je nejtěžší přimět se k něčemu, co nám není přirozené,“ říká internista a obezitolog 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze MUDr. Martin Matoulek. „Kdo je povahou dietář a k pohybu nemá vypěstovaný vztah, bude raději celé roky bezvýsledně zkoušet různé úpravy jídelníčku a stravovacího režimu, než by se začal hýbat,“ doplňuje lékař. Pod jeho křídly také funguje  v Praze v Salmovské ulici jedno z rekondičních center. Myslí si, že než předepisovat  pacientům redukční dietu a prášky na tlak, diabetes či vysoký cholesterol, na to pohyb zabírá náramně dobře.

 

V centru redukují klienti tuk aerobním pohybem na rotopedech, běhacích pásech, orbitrecích nebo veslařských trenažérech. Svaly a pohyblivost zvyšují během kruhového tréninku. Balančním cvičením na fitballech řeší svalovou nerovnováhu, včetně ochabnutí svalů kolem páteře, důležitých pro správné držení těla. A to pod dohledem instruktorů, kteří se všem cvičencům věnují a trpělivě opravují chybičky  během cviků. „Ideální je najít pro konkrétního člověka činnost, která mu nejen prospěje a neuškodí, ale navíc ho bude aspoň trochu bavit, aby u ní dlouhodobě vydržel,“ zdůrazňuje Martin Matoulek. Instruktoři navíc dostávají od lékaře i základní údaje o zdravotních potížích pacienta.

 

Lidé, kteří hubnou a cvičí v rekondičních centrech spadajících pod VŠTJ Medicina Praha, mohou v konzultačních hodinách bezplatně navštívit odborníky na výživu, obezitology, diabetology a další specialisty.

 

www.ZijZdrave.cz

 

Do rekondičního centra Vás zve internista a obezitolog 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze MUDr. Martin Matoulek.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Svůj příběh o kilech vypráví paní Libuška.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

 

Po cvičení je člověk klidnější, vyrovnanější a má menší sklon se přejídat.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář