Trápí vás nadváha? Slyšeli jste o plikaci žaludku?
Kdy se lékař obezitolog rozhodne, že obézní pacient podstoupí chirurgický zákrok?
Existují obecná kritéria, která obéznímu pacientovi umožňují chirurgický zákrok. Je to především BMI vyšší než 35 a přidružené zdravotní komplikace (vysoký krevní tlak, cukrovka apod.). Pokud má pacient BMI vyšší než 40, už další zdravotní komplikace mít nemusí, a přesto je mu chirurgický zákrok doporučen. Je vhodné, pokud pacient už před zákrokem absolvoval pokus o léčbu obezity, a to pomocí diety, pohybové aktivity a doporučených léků. Velmi důležité je psychologické vyšetření, které odhalí možné skryté poruchy v jídelním chování pacienta (např. bulimii), nebo jeho nereálná očekávání výsledku léčby.
Jaká jsou pooperační opatření, jaký režim a jak dlouho jej musí pacient dodržovat?
Obezita je léčitelná, ale není vyléčitelná. To znamená, že pacienti musí být v péči obezitologů celoživotně. Opakované kontroly jsou velmi důležité pro dosažení váhových úbytků a později pro jejich udržení, proto by pacienti první rok po operaci měli chodit na kontrolu až 4x do roka. Později stačí návštěva lékaře jednou za půl roku. Pacienti jsou na důležitost změny životosprávy po operaci upozorněni již dávno před zákrokem a tento fakt je jim neustále připomínán.
Chirurgický zákrok přináší celou řadu velmi pozitivních zdravotních efektů. Již po několika měsících po operaci dochází k výraznému zlepšení některých, s obezitou souvisejících onemocnění. Například se výrazně zlepšuje onemocnění cukrovkou II. typu, kdy mnoho pacientů závislých na injekcích inzulínu může přejít pouze na léky snižující hladinu cukru. Asi 80 % těchto diabetiků je však během několika měsíců zcela vyléčeno a nemusí si aplikovat inzulín ani brát léky. Poté, co pacienti alespoň částečně zredukují svou nadváhu, začnou se lépe pohybovat, cvičit apod., to pak přispívá k dalšímu snižování váhy.
Bariatrické zákroky se provádějí od konce roku 2009 v OB klinice v Praze. OB klinika Praha je jedním ze tří pracovišť na celém světě, kde se začala používat nová operační metoda – plikace žaludku. Podobně jako jiné zákroky vede k redukci váhy, nicméně u tohoto výkonu není třeba odstraňovat velkou část žaludku. „Ten ponecháme nemocnému celý, zjednodušeně řečeno jej pouze určitým způsobem prošijeme. Metoda je tudíž velmi šetrná a především je vratná, protože můžeme stehy kdykoli přerušit a vrátit žaludek do původního stavu,“ vysvětluje profesor Martin Fried, přednosta OB kliniky Praha a předseda České obezitologické společnosti ČLS JEP.
Jak plikace žaludku, tak chirurgická léčba diabetu 2. typu představují v České republice naprostý unikát. Pro pacienty je určitě pozitivní zpráva, že obě operace jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění
Před operací se pacient snaží změnit svůj jídelníček , co ještě ho čeká před zákrokem?… co k tomu říká profesor Martin Fried
Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE
Ještě si poslechněte příběh vyléčené pacientky paní Zdeňky
Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE
Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz