Poznáme mléčné náhražky od poctivého mléčného výrobku ?

Skládáme do nákupních vozíků levnější másla a sýry a přitom jde ve skutečnosti o rostlinné náhražky? Možná už roky kupujeme napodobeniny mléčných výrobků a ani o tom nevíme! Nejsou nezdravé, ale jinak chutnají!

Sýrové náhražky mají na trhu své místo nejen u nás, ale i v jiných státech. Důležité je, abychom coby zákazníci nebyli klamáni a tyto produkty byly řádně označeny. Mléčné výrobky (sýry) jsou totiž oproti náhražkám jemnější, chutnější, smetanovější, plnější. I jejich konzistence je elastičtější a táhlejší – to vše díky mléčnému tuku.

„Stále velké zastoupení mají levné náhražky mléčných výrobků, při jejichž výrobě byly místo mléka použity rostlinné oleje“, říká Jiří Kopáček z Českomoravského svazu mlékárenského. Velký podíl mají imitace například mezi tavenými sýry, k dostání jsou i napodobeniny tvrdých sýrů. Prodávají se často tyto výrobky pod podobnými názvy jako sýry vyrobené z mléka, což je zakázané.

Pozor na klamné označení!

Napodobeniny vyrobené z rostlinných olejů nesmějí být v obchodech nabízeny pod označením sýr či máslo. Některé obchody zase nabízely napodobeninu másla, vyrobenou ze směsi rostlinných tuků a klamavě označenou. Výrobek byl prodáván jako  Maslíčko a později byl název produktu změněn na Mazlíčko.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila, že v prodejnách některých obchodních řetězců byly alternativy sýrů nabízeny v chladicích boxech mezi mléčnými výrobky, od kterých nebyly nijak odlišeny. Regálové štítky v některých případech neodpovídaly údajům na obale, uváděly například, že jde o sýr, ačkoliv šlo o náhražku. Inspekce s obchodníky zahájila správní řízení.

Jak poznat kvalitní mléčný výrobek?

Rozhodně se nespoléhejte na pojmenování výrobku. V obchodech totiž zcela běžně narazíte třeba na výrobek nazvaný Lidový smažák. Evokuje ve vás obalený eidam? Chyba lávky, jde o alternativu k mléčným výrobkům, která v sobě sice nějaký podíl klasického eidamu obsahuje, ale první pozici ve složení zaujímá voda. Dále také škroby a ztužený rostlinný tuk.

Shrnuto a podtrženo ….sledujte obaly a složení a jak se s výrobkem zachází, zda je čerstvý, český a v chladícím boxu.

Mléko je dokonalý a nejpřirozenější nápoj, se kterým se lidský jedinec setkává bezprostředně po narození.  Neobejdeme se bez něj ani v pokročilém věku, protože působí jako prevence proti zákeřné osteoporóze kostí. Poznáme vůbec, co je to mléčný výrobek? Na to odpovídá Jiří Kopáček z Českomoravského svazu mlékárenského. (foto)

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář