Rozhovor s odborníky o obezitě

V sobotu 19. 5. 2018 se již po deváté koná Evropský den obezity, jehož cílem je upozornit na všechny problémy, jež obezita přináší, a hledat vhodná řešení – tedy jak obezitu efektivně zvládat a jak jí preventivně předcházet .

Na pár rad se ptala Šárka Málková odborníků, kteří se zabývají nadváhou a obezitou u dětí a i u dospělých.

 

Obezita je závažným onemocněním a počet obézních jedinců bohužel neustále poměrně dramaticky narůstá po celém světě. Je přímo spojena s řadou chorob. Mezi nejvážnější a nejčastější patří diabetes 2. typu, kardiovaskulární onemocnění a také některé typy rakoviny. Uvádí se, že obezita způsobuje nebo ovlivňuje více než 30 různých onemocnění, jimž by bylo možné předejít.

Životní prostředí a životní styl určují vývoj obezity více než geny, které jsme zdědili.

Při jídle pracujeme, pochodujeme, řídíme či děláme spousty dalších aktivit. Přitom asi všichni cítíme, že klid při jídle je nezbytný pro naši psychickou i fyzickou pohodu. Při všímavém jedení se zvyšuje citlivost k nasycení a lidé si spontánně vybírají kvalitnější potraviny. Chcete-li zapracovat na zlepšení svého životního stylu a nezapadnout do alarmujících statistik týkajících se nadváhy a obezity, změňte svůj celkový přístup, ale neočekávejte zázraky ze dne na den.

Konzumujte pravidelně pestrou a vyváženou stravu, hlídejte si velikost porcí, omezujte smažená a slazená jídla i sladké nápoje, hýbejte se, odpočívejte a myslete efektivně. Jednoduché rady, že? Proč má ale spousta z nás potíže tyto jednoduché rady přenést do každodenního života?

Pro každého člověka je při hubnutí vhodné něco jiného, není univerzální dieta . Každý člověk má jiný metabolismus, jiné geny po předcích a jiné chutě. Hlavní ale je vždy motivace. Pokud člověk hubne kvůli sobě, je to nejlepší..

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář