Rozhovor s odborníky o zákeřnosti idiopatické plicní fibrózy (IPF)

Zadýchávání se při námaze, při chůzi a později i v klidu, rychlá únava, kašel, v pozdějších fázích porucha okysličení krve. To jsou nejčastější projevy idiopatické plicní fibrózy (IPF), málo známého, ale velmi nebezpečného onemocnění dýchacího sytému. Na nutnost včasné diagnózy upozorňují akce, kterými se Česká republika zapojuje do kampaně Světový týden IPF.

Zákeřná a nenápadně začínající plicní nemoc ročně u nás usmrtí desítky pacientů. Poškozuje plicní sklípky, zajizvuje je, plíce tuhnou a takto nemocný se nemůže nadechnout. Pokud je onemocnění zachyceno včas a je nasazena léčba, může pacient vzdorovat roky a zvyšuje se jeho šance, že se dočká transplantace plic. Při objevení nemoci v pokročilém stádiu už léčbu nejde nasadit. Bez ní IPF obvykle zabíjí do tří let.

Rizikovou skupinou jsou lidé nad 45 let, častěji muži, kteří se snadněji i při menší námaze zadýchávají. Právě ty organizátoři zvou na středu 20.září, kdy  po  celé republice se otevřou dveře skoro 70 ordinací plicních lékařů, kteří provedou preventivní vyšetření.

Seznam pracovišť naleznete na www.plicnifibroza.cz.

Jak je IPF zákeřná a jak se pomáhá pacientům, vám poví profesorka Martina Vašáková a pneumoložka Ivana Čierná Peterová. 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář