Sex po porodu. Co je dobré vědět

O sexu po těhotenství toho potřebujete vědět opravdu hodně. Od informace, že kojení ovlivňuje vlhkost pochvy až po únik mléka při orgasmu. Některá fakta jsou příjemná, některá trochu nepříjemná a některá jsou prostě šílená.

Většinu žen trápí otázka, jak se po porodu změní jejich pochva a jaký bude mít příchod dítěte vliv na jejich sexuální život s partnerem. Je důležité nejdříve říci, že po porodu zůstane vagína větší, než byla předtím. Hned po příchodu miminka na svět se vagína roztáhne, je oteklá a mnohdy i poraněná. Není to ale napořád. Po několika dnech či týdnech otok ustupuje, vrací se běžný svalový tonus a vagína se zmenšuje. Podle odborníků by maminka měla začít se sexem až po uplynutí šestinedělí, tedy po první gynekologické prohlídce. Pochva se do normálního stavu vrací asi po třech týdnech po porodu, ale celková obnova je hodně závislá na hormonálním stavu ženy.

Začíná to v hlavě

Kromě přemýšlení o tom, zda první sex po porodu bude nebo nebude bolet, se vám hlavou nejspíš honí myšlenky o tom, kdy a kde se vlastně milovat, když musíte neustále pečovat o miminko, které máte pravděpodobně hned vedle postele. Navíc si připadáte tlustá a oteklá, takže nízké sebevědomí posune vaše chutě ještě více pod bod mrazu. Na tohle všechno však zkuste zapomenout a zároveň si uvědomte, že sexuální život partnerů netvoří jen samotná soulož, ale patří do něj i autoerotika a další praktiky. Proto se s partnerem co nejvíce dotýkejte, hlaďte, líbejte a projevujte si svou lásku také verbálně.

Pocit po porodu

Ihned po porodu máte pocit, že už TO rozhodně nikdy nebudete dělat. A to hned z několika důvodů: že to bude bolet, že „ji“ máte povolenou, že nejste pěkné, že jste vyčerpané nebo že byste znovu mohly přijít do jiného stavu. Máme pro vás dobrou zprávu, tenhle pocit je dočasný. A někdy se týká i mužů. Nevěříte? Čtěte.

  1. Nejen ženské libido je po porodu utlumené

Mužské libido může být potlačené kvůli hormonu vazopresinu, který mu umožňuje navázat pouto s dítětem, ale může ho odradit od sexu.

  1. Suchost pochvy je vážně problém

Vlhkost pochvy dost pravděpodobně nebude taková jako v minulosti. Běžně se při sexuálním vzrušení tvoří sekretu mnohem více, aby se ulehčil průběh sexuálního styku. Při hormonálních změnách (tedy po porodu nebo v průběhu laktace), ale nemusí být tvorba sekretu dostatečná. Styk bývá bolestivý a na sliznici pochvy mohou vznikat dokonce malé bolestivé ranky. Ty zjednodušují přenos pohlavních nemocí a napomáhají šíření infekcí. Problém je možné vyřešit díky vaginálním gelem, který kombinuje účinné složky kyselinu hyaluronovou a kyselinu mléčnou.

Věděly jste, že…

…kyselina hyaluronová je přirozenou součástí lidského těla? Vytváří ochrannou bariéru, která chrání, zvlhčuje, zabraňuje pronikání a růstu patogenní mikroflóry, urychluje přirozený proces hojení, urychluje regeneraci poškozené vaginální sliznice a podporuje přirozené protizánětlivé procesy. Kyselina mléčná zase vytváří potřebné přirozené prostředí v pochvě, a tak udržuje mikrobiální rovnováhu a zabraňuje šíření patogenních bakterií.

  1. Vaše pochva se opravdu dokáže stáhnout do původního stavu

O tom, že je pochva v šestinedělí „vytahaná“, se často vtipkuje. A do určité míry opravdu není taková, jako před porodem. Vazivo prodělalo velmi vážné a namáhavé napětí, ale můžete věcem trochu pomoct. Věnujte každý den pár minut svého času (a nemusí to být moc dlouho) Kegelovým cvikům. Jsou jednoduché, snadné a můžete je provádět kdykoli a kdekoli.

  1. Kojení má jak pozitivní, tak i negativní vedlejší účinky

Samotné kojení zlepšuje pouto mezi vámi a vaším dítětem a dodá mu potřebnou výživu (jupí!), ale také může vést k vysušování pochvy kvůli nižším hladinám estrogenu (ach jo). Nenechte se tím rozladit, přijměte s radostí své novopečené mateřské instinkty a vraťte se k bodu dvě.

  1. Sex může bolet, alespoň zpočátku

To je naprosto normální a rozhodně byste kvůli tomu neměla věšet hlavu (pokud ovšem bolest nepřetrvává, v tom případě si promluvte s vaším gynekologem). Je úplně běžné pociťovat při poporodním sexu určité nepříjemné pocity – poševní stěny mají za sebou pořádnou námahu, mohou být často nedostatečně zvlhčené a některé z vás budou mít ještě stále bolavé jizvy po nástřihu hráze. Buďte na sebe s partnerem něžní a brzy bude vše jako dřív.

Stejnou bolest při sexu po porodu může zažívat i maminka po císařském řezu. Tady odborníci tvrdí, že za suchostí a stažením pochvy stojí hormony. Vše by se mělo vrátit do starých kolejí nejpozději půl roku po porodu nebo po ukončení kojení.

  1. Rozhodně můžete otěhotnět

Přestože šance na otěhotnění během šestinedělí jsou velice malé (vzhledem k tomu, že kojení přeruší váš menstruační cyklus), otěhotnět není úplně nemožné. Používejte kondomy, jen pro jistotu. Nikomu neublíží a vás budou chránit před malou, ale velmi skutečnou možností, že skončíte s dalším šťastným uzlíčkem dřív, než budete připravená.

  1. Během orgasmu může dojít k úniku mléka

Tohle nejspíš není zrovna vtipné, ale je to něco, o čem byste měla vědět. Kvůli uvolňování oxytocinu během orgasmu může dojít ke spouštěcímu reflexu, díky čemuž žena začne vylučovat mléko během nebo bezprostředně po orgasmu.

  1. Ani po šestinedělí nemusíte být připravená na sex

Obvyklá rada novopečeným rodičům je počkat šest týdnů po porodu, než spolu budou mít styk. To ale není pevně dané pravidlo. Může to trvat celé měsíce, než zjistíte, že skutečně máte chuť na sex. Nebuďte nervózní, pokud je tohle zrovna váš případ, a nenuťte se k tomu „mít to už za sebou“, abyste uspokojila svoji drahou polovičku. Milující a oddaný partner s vámi probere svoje problémy a počká na vás.

Tip pro vás: Síla přírody

Pomoct by vám mohla rovněž aromaterapie: levandulový olej, tea tree nebo cypřiš urychlí hojení hráze, šalvěj, růže či jasmín zase pomohou stabilizovat rozhozené hormony. K ošetření jizev se vám bude hodit měsíčková mast nebo čistý šípkový olej.

Pomoci mohou také tzv. Kegelovy cviky, které pomáhají obnovit svaly v oblasti pochvy a močového měchýře? Předejít tak můžete inkontinenci, ale jde také o dobrý začátek řešení problémů při pohlavním styku.

 

Napsala MgA. Jana Kantorová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář