Kniha: Čínská studie

Čínská studie amerického dietologa C. Campbella je knihou, která přitahuje velkou pozornost. Současně se ale objevila i řada těch, kteří se závěry studie polemizovali či naplno nesouhlasili.

 

O čem je „čínská studie“, respektive kniha, která o ní pojednává?

 

Kniha seznamuje čtenáře se závěry několika studií, zejména pak s tzv. čínskou studií, která potvrzuje souvislost mezi konzumací živočišných bílkovin a chorobami, jako jsou nádorová onemocnění (rakovina prsu, prostaty a tlustého střeva), případně další civilizační onemocnění (ischemická choroba srdeční, obezita, cukrovka 2. typu, osteoporóza či autoimunitní onemocnění).

 

Autor sám sebe prezentuje jako poctivého vědce, který prodělal velký přerod z chlapce, který vyrostl na farmě, kde konzumoval mnoho mléka, vajec a slaniny, v muže, který se na podkladě svých výzkumů a dalších studií stal striktním veganem a tento výživový směr plně podporuje a odůvodňuje.
Motto knihy Čínská studie je tedy: „Proč konzumovat velké množství drahých léků a ztrácet peníze za léčbu rakoviny, když je možné předejít civilizačním onemocněním včetně rakoviny a autoimunitních chorob striktní veganskou dietou s použitím přirozených rostlinných produktů s omezením volných cukrů?“

 

Je-li někdo příznivcem veganství, nelze proti tomu v podstatě nic namítat. Je to jeho volba..
Colin Campbell, profesor biochemie výživy na Cornellově univerzitě, zaujímá přední místo ve světovém výzkumu výživy po více než 40 let. Obdržel granty financování výzkumu na více než na 70 let. Je autorem více než 350 výzkumných prací.

Jeho odkaz, Čínská studie, je nejobsáhlejší a nejucelenější studií o zdraví a výživě, která kdy byla v dějinách moderní medicíny provedena. Je vyvrcholením 20letého partnerství Cornellovy univerzity, Oxfordské univerzity a Čínské akademie preventivního lékařství.

VĚDA JE JASNÁ. VÝSLEDKY JSOU ZŘEJMÉ. ZMĚŇTE SVOU STRAVU A VÝRAZNĚ SNÍŽÍTE RIZIKO RAKOVINY, ONEMOCNĚNÍ SRDCE, CUKROVKY A OBEZITY.

 

Zdraví Západu ochabuje. Za zdravotní péči utrácí na hlavu daleko více než zbytek světa. Dvě třetiny z nás mají nadváhu, milióny trpí cukrovkou, onemocnění srdce jsou stejně častá jako před 30 lety, válku s rakovinou započatou v 70. letech minulého století ostudně prohráváme, polovina lidí má zdravotní problém vyžadující denní užívání předepsaného léku, stamiliony mají vysokou hladinu cholesterolu.

Svádíme naše mladé na scestí: Děti onemocní stále v ranějším věku, užívají více léků na předpis než kdy dříve, třetina má nadváhu nebo trpí rizikem nadváhy, vypěstovali jsme jim cukrovku, která byla dříve pouze u dospělých.

Všechny tyto problémy mají tři příčiny: snídani, oběd a večeři.

 

Čínská studie představuje jasné a stručné poselství naděje. Rozptyluje velké množství mýtů a dezinformací o zdraví. Pokud chcete zdraví, změňte stravu.

 

Ze srozumitelně a čtivě napsaných výkladů si jak lékaři, tak lidé nemocní, sami utvoří  správnou představu o tom, proč bychom měli jíst určitá jídla a proč se máme jiným raději vyhnout.

 

O knize říká MUDr. Igor Bukovský, lékař, zabývající se léta otázkami výživy a zdravého životního stylu. V Bratislavě vede Ambulanci klinické výživy: „Pokud svému miláčkovi budete vařit vepřoknedlozelo, potvrdíte, že láska prochází žaludkem, ale končí v nemocnici. Pokud ho milujete tak, že s ním chcete strávit dlouhý šťastný život, vařte mu podle zásad Čínské studie.“

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

A k tomu ještě svůj názor připojuje herec Jaroslav Dušek.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář