Správná strava během těhotenství

Většina žen v okamžiku, kdy otěhotní, začne automaticky přehodnocovat svůj životní styl a tím i svou stravu v těhotenství. Začíná přemýšlet nad svými stravovacími zvyky a zlozvyky a také bojovat s náhlou nevolností a chutěmi. Nejčastější těhotenské chutě jsou po kořeněných jídlech, čokoládě, ovoci, mnohdy také po pivu či vínu.

Jak má strava v těhotenství vypadat?

Základem je vyvážená strava, bohatá na:

Proteiny – jsou nutné pro tvorbu krve a růst buněk.

Vhodné zdroje: drůbež, ryby, maso, luštěniny, vejce, ořechy, semínka

Sacharidy – Přísun energie.

Vhodné zdroje: celozrnné pečivo, těstoviny, rýže, brambory, ovoce.

Tuky – Zásoba tělesné energie, kterou je ale třeba držet v mezích, aby nedocházelo k nadměrnému přibírání tělesné hmotnosti

.

Vhodné zdroje: maso, máslo, zakysané mléčné výrobky a tvrdé sýry, za studena lisované rostlinné oleje bohaté na omega-9 a omega – 3 mastné kyseliny a také za studena lisovaný kokosový olej, ořechy a semínka, vejce, obilniny.

Vitamíny a minerály

  • Vitamín A – zeleniny, zejména mrkev.
  • Vitamín B – maso.
  • Vitamín B 6 – banány, vepřové maso, celozrnné pečivo.
  • Vitamín B12 – mléko, drůbež, ryby, maso.
  •  Vitamín C  – brokolice, špenát, květák, citrusy.
  • Vitamín D – mléko, mléčné výrobky, celozrnné pečivo, cereálie.
  • Kyselina listová – listová zelenina, ořechy, fazole.

Neméně důležité je i navýšení příjmu vápníku(ale ne vysokou konzumací mléka a mléčných výrobků). Ten je velmi potřebný pro vývoj kostí a zubů. Nemá-li plod dostatek vápníku ze stravy, začne jej odebírat z kostí nastávající maminky, které tímto hrozí odvápnění. Vhodné jsou zakysané mléčné výrobky, brokolice, sezam a mandle.

Ryby v těhotenství

Konzumace ryb během těhotenství je důležité kvůli obsahu omega 3 – mastných kyselin,které se k plodu dostávají skrz placentu.

Omega-3-mastné kyseliny jsou důležité kvůli správnému vývoji plodu. Doporučená minimální týdenní dávka je 340 gramů ryb v 1-2 porcích.

Pozor by si ženy měly dát na vyšší obsah rtuti, které obsahují některé mořské ryby a mořské plody. Rtuť je toxická látka, která působí negativně na nervovou soustavu. Ve sladkovodních rybách se rtuť nevyskytuje. Z mořských ryb je těhotným ženám doporučován losos, makrela, sardinky, konzervovaný tuňák nebo sleď. Naopak pozor by si ženy měly dávat na žraloka, candáta, štiku nebo velké mořské ryby, které žijí déle a výskyt rtuti je u nich pravděpodobnější než u ryb malých.

Grep v těhotenství

Konzumace grepů v těhotenství je důležitá kvůli vysokému obsahu vitamínu C, který grapefruit obsahuje. Těhotná žena by měla mít denní příjem minimálně 85 mg vitamínu C (zhruba velikost jednoho středně velkého grepu).
Kromě vitamínu C je grep zdrojem vysokého množství lykopenu, který přispívá ke snížení krevního tlaku a snižuje riziko vzniku preeklampsie / rizikové těhotenství/.

Jakou stravu v těhotenství vynechat?

V těhotenství je velmi důležité vyhýbat se zdrojům toxoplazmózy, salmonelózy a listeriózy  Je tudíž vhodné se v rámci prevence vyhýbat:

  • nepasterizovanému mléku
  • pokrmům obsahující syrová vejce
  • mořským plodům a některým druhům mořských ryb obsahující vysoké procento rtuti
  • kupovaným majonézovým salátům
  • zmrzlinám z neověřených stánků

Je nutno také pohlídat příjem soli, která může způsobovat vyšší krevní tlak. Mnoho soli se nachází především v uzeninách a polotovarech.

V těhotenství by se měla nastávající maminka zcela vyhnout alkoholu. Ačkoliv si většina těhotných žen dopřeje jednou za čas skleničku vína či piva, odborníci přesto tvrdí, že bezpečné množství alkoholu během gravidity nelze určit.

I konzumace kávy, černého čaje a kofeinových nápojů by měla být v těhotenství střídmá. .

Žena by se samozřejmě měla vyvarovat potravin, na které je alergická, zvyšuje totiž riziko vzniku alergií u miminka.

Často maminky trpí na pálení žáhy, proto je dobré omezit kořeněná jídla, čokoládu, citrusy, alkohol a kávu. Některým ženám se proti pálení žáhy osvědčila i zvýšená konzumace jablek.

 

Podcast: Další informace zjišťovala Šárka Málková

 

 

Ilustrační foto: yogurtinnutrition.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář