Stárnutí očí a strava

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je nejčastější příčinou praktické slepoty u lidí starších 65 let. V současné době trpí touto nemocí u nás přibližně půl milionu lidí. Velmi důležitou roli v prevenci je pestrá a vyvážená strava s obsahem antioxidantů.

 

Rozlišují se dvě formy – suchá a vlhká, přičemž častější je ta suchá. Avšak vlhká forma pokud se včas neléčí, pak vede k praktické slepotě.

 

Co vlastně nemocné trápí?

 

„Jsou to především pocity nedostatečného vidění, vypadávání písmenek, ztráta centrálního vidění s typickými výpadky kolem středu zrakového pole – nemocní přestávají rozpoznávat své známé, protože už nedokážou rozlišit kontury jejich obličejů, na periferii zrakového pole naopak vidí. Nedaří se jim číst, nemohou například vařit a dívat se na televizi, při špatném osvětlení téměř nevidí. Pro vlhkou formu VPMD je typické rozvlněné vidění, nemocní nevidí rovné přímky, ale rozvlněné vlnovky. V konečných fázích – při postižení obou očí – rozlišují jen obrysy a mohou se pohybovat pouze ve známém prostředí. Bez speciálních pomůcek (dalekohledové brýle) bývají odkázáni na pomoc druhých,“ vysvětluje MUDr. Jan Studnička, PhD., z Oční kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Mezi subjektivní vyšetření patří Amslerova mřížka, která má ve svém centru tmavý či světlý bod a pacient si při pohledu na něj kontroluje možné výpadky centrálního vidění, případně i zmiňované „rozvlnění“ centrálních linií.

 

Antioxidanty především

 

Velmi důležitou roli v prevenci vzniku kterékoli z forem VPMD  je pestrá a vyvážená strava s obsahem antioxidantů. Ty, které jsou prospěšné lidskému oku, je možné rozdělit do tří skupin. Do jedné patří antioxidanty v užším slova smyslu – především vitaminy a minerály, další dvě skupiny tvoří beta-karotenoidy a omega-3 polynenasycené mastné kyseliny (PNMK).

 

Dále se doporučuje

 

Nekouřit, chránit zrak před sluncem pomocí slunečních brýlí, snížit hladinu cholesterolu v krvi, konzumovat zdravou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny, užívat některé doplňky stravy (prospěšná je konzumace omega -3-nenasycených mastných kyselin, dále je důležitý příjem karotenoidů, které jsou obsaženy v zelenině) a vitaminy (vitamin C a E). Doporučují se dvakrát týdně jíst ryby. Lidé nad 45 let by měli pravidelně navštěvovat očního lékaře.

 

Vaše oči vám mohou i v pokročilém věku dobře sloužit. Měli byste však v průběhu života dbát na jejich správnou ochranu, doplňovat prospěšný lutein. Souvislost mezi výživou a funkcí očí byla nepochybně prokázána.

 

Věkem podmíněná makulární degenerace přichází pomalu a je nemocí starších lidí, jak ji oddálit?… to už radí oftalmolog Jan Studnička z Oční kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Rozhovor si poslechněte ZDE

O potravinovém doplňku Vitalux Plus nám něco poví Radomíra Borkovcová ze společnosti ALCON.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Šárka Málková, redakce zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář