Cyklistika je u Čechů oblíbená, pozor však na úrazy
Stále častější nasedáme na kolo a chceme zdolat, co nejvíce kilometrů. Pohyb na čerstvém vzduchu je nejen zdraví prospěšný, ale i ekologický. Stejně jako každý jiný sport má ovšem i svá rizika – mezi časté úrazy na kole patří zhmožděniny a tržné rány.
Hrozba natlučeného kolene, namožených svalů nebo pohmožděnin nás od oblíbených projížděk na kole neodradí. Přesto je dobré vědět, jak případný úraz správně ošetřit.
Kromě bolesti je pro pohmožděniny typické omezení hybnosti a přítomnost krevního výronu (nahromaděné krve pod kůží). K utlumení bolestí obvykle stačí volně prodejná analgetika (léčivé přípravky proti bolesti), například ta, která obsahují ibuprofen. Při ošetření pohmožděniny je vhodné použít léčbu aplikovanou přímo v místě bolesti – krém s analgetickým účinkem, jenž kromě ibuprofenu obsahuje navíc i heparinoid, který urychluje vstřebávání podlitin.
Pozor, některé masti vám po ozáření sluncem mohou uškodit!
Je třeba dát pozor na tzv. fotosensitivitu. Řada krémů a mastí po ozáření sluncem může způsobit fototoxickou nebo fotoalergickou reakci s kožními projevy v podobě zarudnutí, kopřivkové vyrážky až tvorby puchýřků.
První příznaky fototoxické reakce vznikají často už během několika minut až hodin po ozáření. V případě fotoalergické reakce se mohou projevit dokonce až v odstupu 1–2 týdnů po aplikaci léku. Následkem je olupování kůže se sklonem k trvalejšímu skvrnitému zabarvení na postiženém místě.
AUDIO: Někdo sportuje, někdo zase sedí v práci. Fyzioterapeut Karel Novák nám poradí, jak si uvolnit bolavá záda a krk.
Chcete-li se riziku fototoxické nebo fotoalergické reakce vyhnout, používejte léky s obsahem ibuprofenu, kterým sluníčko nevadí.
Několik rad pro cyklisty, kteří chtějí úrazům předejít:
• Před jízdou zkontrolujte své kolo a funkčnost všech jeho součástí (zejména brzdy, šlapátka a světla).
• Na kole jezděte rozumně, podle svých schopností – nesnažte se ohromit.
• Pokud je to možné, vyhněte se silničnímu provozu a jezděte po cyklostezkách nebo v místech s minimálním provozem – raději, než se proplétat na kole po Praze, si popojeďte pár stanic autobusem nebo metrem a pak si výlet pěkně užijte.
• Používejte ochranné prostředky (přílba, brýle, rukavice, vhodná obuv, reflexní prvky), a to i na krátké vzdálenosti.
• Nesnažte se být nejrychlejší.
• Dodržujte pravidla silničního provozu a pravidla jízdy ve skupině.
Rozhodně si s sebou na výlet na kolo nezapomeňte vzít příruční lékárničku s obinadlem, tabletkami na bolest a také mastí na případné pohmožděniny.
AUDIO: Markéta Hedbábná, sportovní instruktorka doporučuje před jízdou na kole se procvičit a protáhnout. Co ještě dále říká?