Štítná žláza u dětí

Aby dítě mohlo prožít zázrak psychomotorického vývoje, musí mít v pořádku štítnou žlázu. Někdy štítná žláza může přestat fungovat správně a stát se hyperaktivní (produkuje příliš mnoho hormonů štítné žlázy tzv. hypertyreóza), nebo může mít sníženou aktivitu (produkuje příliš málo hormonů štítné žlázy tzv. hypotyreóza).

U dětí je štítná žláza důležitá pro vývoj mozku a růst. U nás se provádí novorozenecký screening od roku 1985 mezi 48. a 72. hodinou po narození odběrem kapky krve z patičky dítěte. V případě, že je zjištěna porucha, je okamžitě nasazována substituční terapie, která zajišťuje normální růst, kostní zrání a intelektuální vývoj.

Štítná žláza je nejznámějším endokrinním orgánem. Patří k ojedinělým orgánům, výrazně závislým na zevním prostředí, tj. na dodávce stavebního kamene pro hormon, který vyrábí. Tímto stavebním kamenem je jod a hormonem je tyroxin. Pokud je jodu nedostatek, štítná žláza se sice zvětšuje, ale produkce hormonu klesá. Jednou z hlavních příčin onemocnění štítné žlázy jsou vlivy dědičnosti. Díky jodaci jedlé soli se v populaci za posledních 50 let výrazně snížil výskyt strumy neboli zvětšené štítné žlázy. Naopak narůstá počet osob se sníženou funkcí štítné žlázy. To postihuje především ženy.

Hypotyreóza se rozvíjí, je-li snížená tvorba hormonu tyroxinu. Tuto nemoc byť jen v mírně vyjádřené formě lze odhalit u 8 až 10 % žen. Ženy jsou hypotyreózou postiženy častěji než muži v poměru 8 až 10:1.

Mezi příznaky hypotyreózy patří únava, ztráta životního elánu, zapomínání, snížení fyzické výkonnosti, mírná dušnost, někdy mírná bolest svalů, zadržování tekutiny. Pokožka bývá suchá, nehty mají zhoršenou kvalitu, obdobně jako vlasy, které jsou jemné, ztrácejí barvu, více padají. Hlas se stává hlubším až chraptivým. Postižení zažívacího traktu se může projevit zácpou. Ženy mívají poruchy menstruačního cyklu, častěji potrácejí i hůře otěhotní.

U dětí a dospívajících je nápadným projevem snížené funkce štítné žlázy (hypotyreózy) zpomalení až zástava růstu, bledost způsobená chudokrevností, suchá drsná kůže, nevýkonnost a zhoršení školního prospěchu. Rozpoznání příznaků někdy trvá několik let od začátku obtíží. Proto by rodiče měli sami vyhledat dětského lékaře, pokud takové příznaky u svého dítěte pozorují. Výsledky krevních testů jsou v tomto případě jednoznačné – velmi nízká hladina volného tyroxinu (hlavního hormonu štítné žlázy) a současně velmi vysoká hladina TSH (hormonu, který řídí štítnou žlázu). Tyto výsledky testů jsou zcela typické a nelze je zaměnit s jiným onemocněním.

Naopak zvýšená funkce štítné žlázy má jasné projevy, pacient vnímá bušení srdce a vnitřní neklid až tenzi, podrážděnost. Ačkoliv mu více chutná jíst, spíš hubne, může mít i častější řidší stolice. Uvědomuje si sníženou fyzickou výkonnost, více se potí, je dušný, má svalovou únavu, s obtížemi např. nastupuje do vlaku, do tramvaje. U části pacientů se připojí i oční potíže – od zvýšeného slzení a pocitu písku v očích až po poruchy zraku. I zvýšená funkce neboli hypertyreóza je léčitelná, ve většině případů bez dalších následků na zdraví.

AUDIO: O poruše štítné žlázy více poví přednosta pediatrické kliniky FN Motol profesor Jan Lebl.

AUDIO: Poslechněte si i příběh Karolínky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář